Nije nam nepoznato da se sve češće poznati i uticajni stranci mogu da se pohvale srpskim pasošem, a kako se tačno dolazi do toga i koji su kriterijumi, nikome nije baš najjasnije. Poslednje pojačanje u ovom klubu stići će nam iz Amerike, i to je, ni manje ni više nego Stiv Voznijak, jedan od suosnivača tehnološkog giganta Apple.
Na ovoj zanimljivoj listi srpskih državljana, već smo imali prilike da vidimo Dona Čalisa iz kultne serije „Mućke“, tajlandsku premijerku, bivšeg vođu palestinskog Fataha, pa čak i glumce Ralfa Fajnsa i Stivena Sigala, koji su verovatno pored razmene iskustava u karateu, odlučili i da prošetaju „srpskim karnevalom“…
Pa, kako se desilo da Stiv Voznijak postaje deo ove družine novih srpskih državljana? Da li mu je neko ukrao jabuku u Beogradu ili su ga jednostavno osvojile truba, ajvar i šljivovica? Bez obzira na razloge, Voznijak i njegova supruga uskoro postaju “jedni od nas”.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, naglasio je da je Voznijak na svoju inicijativu došao u posetu Srbiji, da je sam finansirao svoj dolazak, da ga nisu doveli političari.
„Čovek je bez dinara došao ovde, moram da razočaram neke. On ima novca dovoljno i svoj novac ulaže u filantropske svrhe“, rekao je Vučić, dodavši da je Voznijak na molbu Janka Tipsarevića došao u Beograd.
Voznijak je, prema Vučićevim rečima, zainteresovan za unapređenje obrazovanja u Srbiji, odnosno, kako kroz obrazovanje Srbiju učiniti privlačnom za mlade ljude koji sada upisuju škole u inostranstvu, i privući mlade iz regiona da studiraju u Srbiji.
Na konferenciji za novinare, na kojoj su prisustvovali i Voznijak i Vučić, budući državljanin Srbije, rekao je da se odsad predstavlja kao Srbin koji živi u SAD.
KO JE STIV VOZNIJAK
Stiv Voznijak, ime koje je decenijama simbol tehnološke revolucije, sada se, na iznenađenje mnogih, pojavljuje kao najnoviji član srpske državne ekipe. Rođen 1950. godine u San Hozeu, u Kaliforniji, Voznijak je američki preduzetnik i inženjer koji se proslavio kao suosnivač kompanije Apple.
Još od rane mladosti, Voznijak je pokazivao izuzetan talenat za inovacije. Sa šest godina sastavio je svoj prvi kristalni radio-prijemnik, a već u 11. ili 12. godini zajedno sa prijateljima konstruisao je interkom sistem između kuća u svojoj ulici. U šestom razredu osnovne škole, postao je amaterski radio-operator, nagoveštavajući svoju strast prema elektronici i komunikacijama. Tokom svojih studentskih dana, stvorio je „Cream Soda Computer“, uređaj bez tastature ili ekrana, koji je bio inspiracija za prvi Apple računar.
Voznijak i Stiv Džobs: Kako je napravljen APPLE
Jedan od ključnih trenutaka u njegovom životu bio je susret sa Stivom Džobsom tokom srednje škole. Ova dva vizionara, nedugo nakon prvog susreta, započeli su zajednički put, formirajući kompaniju Apple 1976. godine. Voznijak je igrao ključnu ulogu u razvoju prve serije Apple računara, a 1977. godine predstavili su model Apple II, koji je postao prvi masovno prodat PC na svetu.
Nakon nekoliko godina u Apple-u, Voznijak je 1985. godine napustio kompaniju, ali njegov doprinos svetu tehnologije nastavio se i nakon toga Osnovao je CL 9, kompaniju koja je stvorila prvi “programabilni univerzalni daljinski upravljač” 1987. godine. Iako van Apple-a, Voznijak je ostao predan tehnološkim inovacijama.
Stiv Voznijak se takođe istakao kao filantrop. Kroz godine je podržao različite projekte, fokusirajući se prvenstveno na obrazovanje i tehnološki razvoj. Osnovao je platformu za obrazovanje i obuku nakon srednjeg obrazovanja, a nedavno je postao suosnivač platforme za trgovinu i uštedu energije zasnovane na blokčejn tehnologiji.
Sa više od 10 počasnih doktorata inženjerskih nauka, Stiv Voznijak je ušao u istoriju kao pionir i vizionar tehnološke industrije.
Voznijak je iskusio neobične trenutke tokom svoje karijere, uključujući i period gubitka pamćenja nakon avionske nesreće 1981. godine. On je takođe ostavio svoj trag u popularnoj TV seriji „Štreberi“ (Big bang theory) gde je gostovao u epizodi pod nazivom „The Cruciferous Vegetable Amplification“.
Osim svojih inovacija, Voznijak je pokazao i plesni talenat takmičeći se u emisji „Ples sa zvezdama“ 2009. godine, ostavljajući nezaboravan utisak svojim potezima, uključujući i čuveni „crv“ ples.