Jedna firma iz Beške za tri godine je prešla put od „trgovine na malo preko pošte i interneta “ do rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, pokazuju javno dostupni podaci koje je sajt Nedeljnika proverio.

Reč je firmi „Deko-tim“, osnovanoj u avgustu 2020. Ime ove firme pominje se u izveštaju o veštačenju Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu , koji je objavio Insajder pre nekoiko dana.

Kompanija „Deko-tim“ pominje se u tom izveštaju u kontekstu jedne od dve podizvođačke firme „koje su morale da probleme (sa nadstrešnicom) uoče tokom rekonstrukcije“.

„Deko-tim“, prema javno dostupnim podacima angažovan je kao jedan od podizvođača firme „Starting“ za koju se u javnosti tvrdi da „dobija mnogobrojne državne poslove“ i ima „bliske veze sa vlastima“.

Pretragom podataka u Agenciji za privredne registre (APR), ispostaviće se da je firma Deko-tim osnovana sa delatnošću za „nespecijalizovanu trgovinu na veliko“.

Sudeći po odlukama registratora, javno dostupnih na sajtu APR, već nekoliko nedelja po osnivanju je firma počela da se bavi „trgovinom na malo posredstvom pošte ili preko interneta“.

Nekoliko meseci kasnije, na leto 2021. godine, u delatnosti je dodato i „pranje i hemijsko čišćenje tekstilnih i krznenih proizvoda“.

Sledeće, 2022. godine (kada je rekonstrukcija Železničke stanice Novi Sad već uveliko bila u toku) delatnost „Deko-tima“ postaje i „postavljanje podnih i zidnih obloga“.

Iz javno objavljenih finansijskih izveštaja vidi se i koliko je ova firma prihodovala za tri godine poslovanja.

Te prve, 2020. godine, iznosili su oko 1.800 evra (232.000 dinara), dok su već naredne uvećani više nego desetostruko. U toku 2021. godine, prihodi su iznosili oko 23.000 evra (2.737.000 dinara), dok se taj broj u 2022. godini popeo na 285.000 evra (33.393.000 dinara).

Najveći prihod, ostvarili su u 2023. kada su inkasirali oko 1,7 miliona evra (209.736.000 dinara).

KO JE DAO POSAO „DEKO-TIMU“?

Od prvog dana, nakon pada nadstrešnice, građani sumnjaju da je bilo korupcije u ovom poslu što vlast demantuje.

Građevinski inženjer Danijel Dašić za sajt Nedeljnika kaže da je sumnja da „ovakve firme izvlače pare u kešu“.

Time bi se, dodaje on, moglo objasniti kako je „posao vredan 3 miliona evra na kraju koštao 16 miliona“.

„Ovih 13 miliona treba nekako izvući, a to se izvlači preko tih doo firmi“, kaže Dašić za Nedeljnik i dodaje da je glavno pitanje ko je „Deko-timu“ dodelio posao.

„Firmi koja ima godišnji obrt od 2.000 evra i koja radi trgovinu, vi date posao koji toliko košta. To toliko bode oči“, kaže Dašić, dodajući da se, prema njegovim saznanjima, „Deko-tim“ sada bavi proizvodnjom plastičnih cevčica.

On dodaje i da odgovornost nije samo na poizvođačima, već da se ona može otkriti jedino u trouglu izvođač-projektant-nadzorni.

„Očigledno je i Starting, kao neko na višem nivou, ko je radio organizaciju svega, imao razrađenu celu priču, ali i njima je neko naredio“, kaže Dašić i ističe da je za njega najbitnije krenuti od samog vrha.

„NE DAJEM IZJAVE DOK TRAJE POSTUPAK“

Nenad Ignjatović (29), vlasnik „Deko-tima“ nije hteo da odgovori na pitanja sajta Nedeljnika o ulozi ove firme u rekonstrukciji nadstrešnice i angažovanju u poslu.

„Imajući u vidu da je u toku krivični postupak povodom tog događaja, ne bih da dajem izjave za bilo koje medije. Nakon okončanog krivičnog postupka, rado ću odgovoriti na sva vaša pitanja“, napisao je Ignjatović u SMS poruci,

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.