Neprofitna organizacija koja se bavi borbom za ljudska prava „Amnesti International“, objavila je izveštaj u kojem se navodi da policija i obaveštajne službe u Srbiji, navodno, koriste napredne uređaje za mobilnu forenziku, kao i nepoznat špijunski softver u svrhu nezakonitog praćenja novinara, ekoloških aktivista i aktivista za ljudska prava, preneo je danas Gardijan.
Odmah po objavljivanju teksta, Bezbednosno informativna agencija saopštila je da sadržaj izveštaja karakteriše „trivijalan senzacionalizam“ i ocenila da on ukazuje na „svrhu Amnesti Internenšenal, koja se ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak“.
„Bezbednosno-informativna agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i stoga nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz njihovog teksta, kao što i inače ne komentarišemo slične sadržaje,“ navodi se u saopštenju BIA.
mup: softver korišćen u skladu sa zakonom
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da se softver za prisluškivanje koristi isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku Srbije.
Kako piše u saopštenju, MUP odbacuje optužbe iz izveštaja Amnesti internešnela, navodeći da se na isti način forenzički alat koristi i u drugim policijama sveta.
Biber: Problem što u EU ne shvataju da je vlast u Srbiji nedemokratska
Stručnjak za Balkan, profesor Univerzitetu u Gracu Florijan Biber izjavio je da je problem što demokratske vlade članica Evropske unije još nisu shvatile da je vlast u Srbiji nedemokratska.
„Neshvatljivo je da norveška vlada to podržava, jer je znala još 2017. godine da se srpska vlast ne ponaša uvek demokratski, odnosno da je zloupotreba moguća. Znali smo da srpska vlast koristi to već duže vreme, prošle godine su kolege iz nevladinog sektora i novinari primetili da su praćeni, a sada je vest da srpska vlast to nije kupila, nego dobila i to u okviru pripreme za EU, što je najveća ironija“, naveo je Biber, profesor istorije i politike Jugositočne Evrope.
Biber dodaje da je poznato da vlada u Srbiji „nije demokratska“ i da se „koristi zloupotrebom institucija“.
„Država je pod kontrolom jedne stranke. Problem je što demokratske vlade u evropskom prostoru poput Norveške nisu to još shvatile. One još sanjaju ili veruju da srpska vlast ima demokratsku dimenziju, iako to možda nije ista demokratija kao u Norveškoj, ali tu nadu još nisu izgubili. To je greška, što se vidi kroz ovakve projekte koji omogućavaju zloupotrebu tehnologije“, dodao je Biber, koji je i direktor Centra za proučavanje Jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu.
PSG TRAŽI OSTAVKU ORLIĆA
Pokret slobodnih građana zatražio je tim povodom hitnu ostavku direktora BIA Vladimira Orlića i suspenziju svih uključenih u navodnu nezakonitu zloupotrebu digitalnih tehnologija korišćenih za praćenje građana koji su privođeni na protestima.
„Skandalozne su informacije koje je otkrio Amnesti internešnel da su program za praćenje Cellebrite, koji je doniralo Ministarstvo spoljnih poslova Norveške a koji je trebalo da se koristi u borbi protiv organizovanog kriminala, kao i program NoviSpy, pronađeni na telefonima Ivana Bjelića, Nikole Ristića, Slaviše Milanova i drugih aktivista. Preko ovih programa BIA je mogla da pristupi svim podacima sa telefona, pozivima, porukama, fotografijama, društvenim mrežama, kao i da pokrene mikrofon i kameru na uređaju“, piše PSG u saopštenju.
PSG je naveo da je takav način praćenja građana i bez odluke suda, samo zato što se bune protiv autokratske vlasti, nepojmljiv u državi koja želi da postane članica Evropske unije.
„Zbog toga nismo iznenađeni što je softver koji je trebalo da se koristi protiv kriminalaca zloupotrebljen, jer organizovani kriminal ima svoju sigurnu kuću u vlasti Srpske napredne stranke i BIA, dok se progone oni koji bi takvu državu da menjaju. Pozivamo i donatora, Vladu Norveške, da insistira da ovaj slučaj bude razrešen, a svi koji su zloupotrebili poverenje osuđeni“, dodaje se u saopštenju te stranke.
TEPIĆ: DOKAZ PROGONA
Na ovu vest, reagovala je i Marinika Tepić ocenivši da izveštaj otkriva „zapanjujuće razmere represije autoritarnog režima“.
„Izveštaj dokazuje da su praćenje, prisluškivanje i progon profesionalnih novinara, aktivista i opozicionih političara ključni i noseći stub poretka organizovanog krimala koji je oteo državu od građana. Važno je da svi budemo svesni sa kakvom hobotnicom zla imamo posla i da joj sasečemo pipke jedinstvenim i odlučnim otporom“, navela je Tepić u objavi na društvenoj mreži Iks.
Ponoš: Vučić mali uplašeni diktator u pokušaju
Poslanik i predsednik stranke Srbija centar Zdravko Ponoš poručio je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da on nije Srbija već mali uplašeni diktator.
„Prisluškivao si opoziciju, novinare, aktiviste, studente. Dangubio si. Sve to mogao si da čuješ uživo da si imao hrabrosti da izađeš među narod umesto što si se krio iza zavesa i ispred kamera“, naveo je Ponoš na društvenoj mreži Iks.
U izveštaju koji je objavio „Amnesti International“ piše da proizvodi za mobilnu forenziku izraelske kompanije Cellebrite omogućavaju otključavanje i vađenje podataka sa mobilnih uređaja pojedinaca koji su inficirani novim Android špijunskim sistemom NoviSpy.
„Srpske vlasti koriste tehnologiju za nadzor i taktike digitalne represije kao instrumente šire kontrole i represije usmerene protiv civilnog društva“, navodi za ovaj list Dinušika Disanajake iz Amnesti International, koja je autorka izveštaja.
Na to je danas ukazala i Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN), koja je rekla da u proteklih godinu dana, NoviSpy softver je instaliran na četiri telefona aktivista, dok su zabeleženi tragovi neuspešnih pokušaja na još desetak uređaja.
Kako dodaje BIRN, Cellebrite alati su korišćeni za otključavanje, preuzimanje podataka i kao pripremu za instalaciju NoviSpy softvera u bar tri slučaja, čime su aktivistima preuzeti lični podaci, uključujući fotografije, kontakte i poruke.