Odbor za kulturu i informisanje usvojio je listu kandidata za članove Saveta REM-a.
Poslanici opozicije ukazali su da su se na listi kandidata našli ljudi koji nisu kompetentni, koji su učestvovali u radu REM-a u vreme kad je radio u interesu samo jedne partije, kao i da pojedini predlagači nisu imali pravo da predlažu kandidate.
Poslanik Zeleno levog fronta Radomir Lazović rekao je da su pojedine organizacije fantomske ili takozvane „gongo“ organizacije, koje vlast finansira i koje joj služe u ovakvim prilikama, dok su druge predložile kandidate mimo zakona.
On je kao primer rekao da Udruženje nastavnika muzičke kulture koje je predložilo pevačicu Leontinu, nema pravo da predlaže, već samo udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika, a istu pevačicu predložio je i jedan muzički centar koji se bavi produkcijom i njegov član može da bude svako.
„Imamo i kod novinarskih udruženja na primer NUNS koji ima višedecenijsko značajno iskustvo, i predlaže Milevu Malešić i Snježanu Milivojević, a sa druge strane grupu ‘Ujedinjeni tv eksperti’ ili ‘Profesionalno udruženje novinara’, organizacije koje ne postoje, ili imaju manje od 300 članova. Oni su ispunili uslov samo da im ime liči na UNS i NUNS“, rekao je Lazović.
Ukazao je i da su neki kandidati kao Milorad Milinković ili Milanka Gvojić u sukobu interesa, ona kao vlasnica firme za proizvodnju medijskog sadržaja , a on jer ima ugovor sa firmom čiji se sadržaj emituje na RTS-u, a pomenuo je i Sanju Lubardić koju predlažu verske zajednice, a ona je istovremeno zastupnik i urednik TV Hram.
Poslanica Srpske napredne stranke (SNS) Nataša Jovanović ocenila je kao nedopustivo nipodaštavanje i targetiranje kandidata za Savet REM-a.
„Velika je lista kandidata i nije naše da se bavimo da li se nekome sviđa ili ne, to će se videti kad stigne pred poslanike, samo je skupština vlasna da odluči između više kandidata“, rekla je Jovanović.
Ona je navela da u demokratskom društvu svako ima pravo da se kandiduje, a ako je neko u sukobu interesa, očekuje da će Administrativni odbor na to ukazati.
Ivana Rokvić iz Narodnog pokreta Srbija pitala je zašto se sad hitno razmatra lista kandidata kad je REM-u istekao mandat još u novembru i ocenila da vlast ne želi novi REM, već da on ostane „sluga režima“.
Poslanik Demokratske stranke Zoran Lutovac ponovio je da treba proveriti procedure i utvrditi da li su predlagači dali predloge po zakonu, a posebno je ukazao da je na primer jedan predlog Žarko Ristić, a sva propratna dokumenta glase na Žarka Simovića.
Poslanik SNS-a Nebojša Bakarec govor je počeo pričom da je Dragan Đilas napao „njihovu decu“, da je na blokadama dva posto studenatra, a onda naveo da su kandidati Željko Hubač i Rodoljub Šabić takođe nedopustivi kandidati, jer su otvoreno na strani bivšeg režima.
Vladimir Đorđević iz koalicije Nada predložio je da se sednica odloži do provere svih institucija i kandidata koji su u sukobu interesa, pa da se nastavi kad bude sigurno o kojim organizacijama je reč i da li su fantomske.
Na kraju su većinom glasova svi predlozi opozicije odbijeni, i odbor je potvrdio celu listu.
Po jedan član Saveta REM-a biće izabran od devet predlagača: novinarskih udruženja; univerziteta; udruženja čiji su ciljevi zaštita dece; elektronskih medija; nacionalnih saveta nacionalnih manjina; crkvi i verskih zajednica; Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti; Udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i Udruženja kompozitora; Udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja.
Kada je reč o kandidatima novinarskih udruženja, Nezavisno udruženje novinara Srbije predložilo je Snježanu Milivojević i Milevu Malešić, dok su „Ujedinjeni TV eksperti“ Petra Kočića, a Udruženje sportskih novinara Dejana Vuka Stankovića.
Među univerzitetima, Univerzitet umetnosti je predložio Ivana Medenicu i Vanju Šibalić, Educons Dragana Guzijana i Milorada Vukašinovića, Singidunum i univerziteti u Novom Sadu i Prištini takođe Vukašinovića i Zorana Jevtovića, a Megatrend Aleksandra Gajovića.
Jedna grupa udruženja čiji su ciljevi zaštita dece predložili su Aleksandru Krstić i Dušana Aleksića, a druga grupa Milanku Gvojić i Milorada Milinkovića, dok je Svetska organizacija Roma predložila Vladana Škorića i Ljuana Koku.
Grupa predlagača iz oblasti elektronskih medija predložila je Jovana Viteza i Tanju Vojvodić Mitrović, koju je, uz Miloša Rajkovića predložila i Nova mreža Srbije, dok su i Vojvodić Mitrović i Rajković kandidati Udruženja radio stanica RAB.
Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine predložio je Ištvana Bodžonija, a nacionalni savet bošnjačke nacionalne manjine Muhedina Fuljanina.
Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolička crkva, Islamska zajednica i Jevrejska zajednica predložili su Sanju Anđelković i Snežanu Miljković, dok je Mešihat islamske zajednice predložio Mevluda Dudića i Misalu Pramenković.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti predložila je Sašu Mirkovića i Gordanu Predić, a Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja Stevicu Smederevca i Žarka Ristića.
Udruženje dramskih umetnika predložilo je Ivana Lalića i Željka Hubača, grupa predlagača muzičkih i scenskih umetnika Leontinu Pat i Aleksandru Petrović, a Udruženje kompozitora Vojvodine takođe Pat, kao i Iru Prodanov Krajišnik.
Grupa nevladnih organizacija, odnosno udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, predložili su Dubravku Valić Nedeljković i Rodoljuba Šabića.