Verovatno među vernim čitaocima Nedeljnika ima mnogo onih koji uživaju u „lajt“ brojevima – sa manje politike, manje teških reči, manje događaja koje treba pokriti.
Nadamo se da će i oni uspeti da pronađu makar dva-tri teksta za svoj gušt na 64 stranice na kiosku koje su, avaj, bremenite aktuelnim događajima – od potresa na Kosovu i Metohiji, preko polemike o Jasenovcu i vladiki Jovanu Ćulibrku, do novog egzodusa jermenskog naroda i zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija koje je bilo bitno taman koliko i zvuči.
O svemu tome, uz nadu da će i svaki naredni broj Nedeljnika biti objavljen u (koliko-toliko) mirnodopskim uslovima, za vas su pisali najpozvaniji autori: Dejan Jović, Zoran Panović, Željko Pantelić, Veljko Miladinović, Aleksandar Radić, Petar Komnenić, Ana Mitić…
Pogledajte šta ćete čitati u novom broju Nedeljnika
Digitalno izdanje i pretplata na Nstore
JASENOVAC – Zašto i dalje traju sporenja oko broja žrtava i kako je vladika Jovan Ćulibrk postao meta Sinoda SPC i pojedinih istoričara? Za novi Nedeljnik piše profesor Dejan Jović.
LALIĆ – „Polako sve postaje opasno. Kao i u svemu, bitni su trendovi. Situacija na Kosovu se zaoštrava. Od Briselskog sporazuma do danas“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog broja.
PANOVIĆ – Uprkos napadnom stvaranju utiska da je vikend obračun u Banjskoj istopio percepciju izvesne prednosti u konstruktivnosti koju je Vučić ostvario nad Kurtijem, ne treba zaboraviti da Vučić nikada od 2012. nije govorio o povratku celog Kosova pod puni suverenitet Srbije, već je uvek tražio ili suštinsku autonomiju za Srbe ili razgraničenje, piše Zoran Panović u analizi novog Nedeljnika.
CRNA GORA – Postizbornu rašomonijadu u Crnoj Gori je pored kopanja međustranačkih rovova dodatno iskomplikovala evidentna eskalacija ranije vidljivog razmimoilaženja Milojka Spajića i njegovog zamjenika, aktuelnog predsjednika države Jakova Milatovića, koji se u predsjedničku trku upustio nakon što je Spajić diskvalifikovan. Za Nedeljnik iz Podgorice piše Petar Komnenić.
PANTELIĆ – UN ne služe mnogo čemu, ali je bolje imati ih i takve nikakve nego biti u potpunosti bez jedne planetarne organizacije. Drugim rečima, više vredi imati UN sa hiljadu mana nego biti bez njih, piše Željko Pantelić u spoljnopolitičkoj analizi u novom Nedeljniku.
JAGOŠ – Otišao je u snu, mirno, spokojno i iznenadno. Opet nas je zbunio, šokirao i emotivno rasturio. Kao da ga vidim kako se vragolasto smeška, uzima dim iz cigare i kaže ono njegovo: „Tako to rade Majstori…“ O Jagošu Markoviću piše Dragan Bjelogrlić.