Američka agencija za hranu i lekove (FDA) hitno je odobrila upotrebu leka za ebolu, remdesivira, za lečenje novog koronavirusa, prenosi BBC.
Odobrenje znači da taj antivirusni lek sada može da se koristi za lečenje ljudi koji su hospitalizovani sa teškim oblikom kovid 19, prenosi BBC.
Kako je navedeno, nedavno kliničko ispitivanje pokazalo je da je lek pomogao da se skrati vreme oporavka za osobe koje su ozbiljno bolesne.
Stručnjaci su, međutim, takođe upozorili da lek koji je prvobitno razvijen za lečenje ebole, a proizvodi ga farmaceutska kompanija Gilead, ne bi trebalo posmatrati kao „čarobni metak“ za koronavirus.
Tokom sastanka s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, izvršni direktor Gileada, Danijel O’ Dej rekao je da je odobrenje FDA bio važan prvi korak i da će kompanija donirati 1,5 miliona bočica leka.
Predsednik SAD Donald Tramp snažno je podržavao remdesivir kao potencijalni tretman koronavirusa.
U svom kliničkom ispitivanju, američki Nacionalni institut za alergije i zarazne bolesti utvrdio je da je remdesivir skratio trajanje simptoma koronavirusa sa 15 dana, na 11 dana.
Remdesivir je prvobitno razvijen kao lek za lečenje ebole. To je antivirusno sredstvo koje “napada” enzim koji je virusu potreban da bi se razmnožavao unutar naših ćelija.
Istraživanje je vodio Američki nacionalni institut za alergije i zarazne bolesti (NIAID), a u njemu je učestvovalo 1.063 ljudi. Neki pacijenti su dobijali lek, dok su drugi primali placebo.
„Podaci pokazuju da remdesivir ima jasan, značajan, pozitivan efekat u smanjenju vremena potrebnog za oporavak“, rekao je dr Entoni Fauči koji vodi NIAID.
Dr Fauči je dodao da rezultati dokazuju da „lek može da blokira ovaj virus“ i „otvara vrata činjenici da sada imamo mogućnost za lečenje pacijenata”.
KORONAVIRUS:
„KUĆNA IZOLACIJA“ – Uslovi za dobijanje i preporuke za ukućane
RADITE OD KUĆE? – Evo kako da olakšate sebi
ŠTA ZNAČI IMATI „KONTAKT“ SA ZARAŽENIM?
NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:
Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa
Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)
Izbegavajte rukovanje i ljubljenje
Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati
Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?
Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?
Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus…