Prva regionalna konferencija „Roditeljstvo nekad i sad“, organizovana pod pokroviteljstvom Alkaloidovog brenda Becutan, omiljenog širom regiona, okupila je u Skoplju javne ličnosti i eksperte iz više sfera koje su povezane sa dečijim razvojem, iz S. Makedonije, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. U fokusu panelista bili su izazovi savremenog roditeljstva.

Samo ljubav može biti neizmerna, za sve ostalo potrebno je imati granice!

Na panelu „I ljubav i granice“ sagovornici su razgovarali o tome postoji li balans između emocija i postavljanja granica u procesu vaspitanja, te da li je nežno roditeljstvo popustljivije prema deci i da li je to dobro. Jelena Holcer, pedagog i osnivač „Škole roditeljstva“ poručila je da ljubav nije nagrađivanje, baš kao što ni granice nisu kažnjavanje. „Moramo biti svesni da su granice, zapravo, oblik ljubavi. Jedna od najlepših definicija roditeljstva jeste „koren i krila.” Koren je osnovna baza gde je dete prihvaćeno u celini – sa svim svojim vrlinama i manama. Krila su podrška za istraživanje spoljašnjeg sveta, za suočavanje s izazovima i učenjem kroz pobede i poraze, uz sigurnost da uvek ima gde da se vrati. Kada govorimo o ljubavi i granicama, može se reći da su koren i krila dve strane iste medalje. Koren dajemo deci kroz ljubav, dok granice postavljamo kroz pravila i smernice ponašanja koje im omogućavaju da budu samostalna“, objašnjava Holcer.

„Ne smatram da postavljanje granica, pa i namensko kažnjavanje u vaspitnom procesu znače emocionalno distanciranje od dece. Naprotiv, granice moraju da postoje, ali to traži individualan pristup. Svako vreme nosi svoje izazove. Ako je za mene u detinjstvu najveća kazna bila da ne smem da se igram napolju, za moju decu to sada ne bi imalo nikakvog efekta“, istakla je učesnica panela, voditeljka Sanja Kužet.

Beba ne dolazi na svet uz uputstvo za upotrebu!

Zaključak panela pod nazivom „Da li mama ili baka znaju bolje“ koji je okupio eminentne specijaliste pedijatrije iz celog regiona je da su mame i bake, jednako kao i očevi i deke, pedijatrima izuzetno važni. „Njihova uloga je ogromna, oni mogu da vide nešto što mi ne vidimo, bez obzira na naše znanje i iskustvo, i njihov osećaj kada su u pitanju njihova deca, mi zaista najviše poštujemo“, objasnio je dr Goran Vukomanović, specijalista pedijatar i kardiolog.

Očinstvo nije dužnost već ljubav!

Učesnici panela posvećenog očevima i njihovoj posebnoj ulozi tokom odrastanja i razvoja dece dali su iskrene odgovore na pitanja o emotivnoj transformaciji u shvatanju očeve uloge, ali i čvrste stavove o opšteprihvaćenoj valorizaciji glavne uloge majke. „Pitanje tipa da li otac pomaže je sasvim pogrešan narativ. Banalno je poistovećivanje brige o sopstvenom detetu sa nekakvim pomaganjem supruzi. Očeva uloga je sasvim komplementarna u jednoj porodičnoj svakodnevici“, ističe glumac Petar Benčina.

Saglasni oko toga da čvrsta veza između oca i deteta započinje od prvog dana rađanja, panelisti su kroz sopstvena iskustva govorili o očevoj ulozi u emocionalnom dečjem razvoju. „U trenutku kada sam postao otac shvatio sam da se život svodi na period ‘pre rođenja deteta’ i period ‘posle rođenja deteta’. Tada sam shvatio da su mi nedostajale prave brige u životu“, podelio je svoje iskusktvo glumac i voditelj Tarik Filipović.

Savršeno roditeljstvo je iluzija

Svi učesnici Becutan regionalne konferencije „Roditeljstvo nekad i sad“ složili su se o tome koliko je pružanje primera važno u vaspitanju dece, ističući da su roditelji ti koji svojim ponašanjem pokazuju deci granice. Naglašeno da je svako dete jedinstveno, te da generalizacija savršenog roditeljstva može biti izvor stresa, a pedijatri su podvukli važnost zajedničkog cilja svih članova porodice – ljubavi prema deci, koja ostaje ista bez obzira na različite pristupe mama, tata, baka i deka, ističući da je najvažniji individualan pristup, bez pritisaka modernih očekivanja o roditeljstvu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.