Cezar Kunikov je četvrti desantni brod koji je Ukrajina potopila u Crnom moru u poslednjih sedam meseci.
Kopnene snage Ukrajine daleko nazaduju za Rusijom u artiljerijskoj vatri, ali njena pomorska borba protiv Crnomorske flote daje spektakularne rezultate, piše The Economist.
Pre dva dana, manje od dve nedelje nakon što su uništili raketni brod Ivanovec, Ukrajinci su u ranim jutarnjim satima potopili još jedan od bitnih ruskih ratnih brodva – Cezar Kunikov – desantni brod klase Ropuča.
Tvrdnja Ukrajinaca je potkrepljena video snimkom broda koji se nalazio na moru kod Alupke na Krimu, koji su onda više puta pogodile morske bespilotne letelice Magura V5, kojima upravljaju vojne obavještajne službe Kijeva.
Ovo je četvrto plovilo klase Ropuča koje je Ukrajina uništila ili oštetila u poslednjih sedam meseci. Olenegorski gornjak je na sličan način napadnut u avgustu od strane morskih dronova. Minsk je pogođen krstarećim projektilima Storm Shadow u septembru, dok je bio na remontu u Sevastopolju.
U decembru su krstareće rakete pogodile Novočerkask dok je bio u luci u Feodosiji na Krimu. Taj napad izazvao je veliku eksploziju.
Gađanje velikih desantnih brodova ima jasan strateški cilj.
Oni mogu da nose i do 500 tona tereta – na primer, deset glavnih borbenih tenkova i 340 vojnika u isto vreme. Zbog njihovog oblika im je takođe lakše da istovare materijal mnogo brže od normalnog broda.
Da su Ukrajinci bili u mogućnosti da privremeno povuku Kerčki most, koji povezuje rusko kopno sa Krimom, Ropuči bi mogli biti od ključnog značaja za održavanje snabdevanja ruskih snaga na frontu.
Rusija ima sve manji broj Ropuča koje bi mogla da prebaci sa severne ili baltičke flote, a slučaj da im Turska dozvoli ulazak u Crno more je malo verovatan.
Potonuće poslednjeg ruskog broda je samo još jedan pokazatelj kako, čak i bez mnogo konvencionalne mornarice, Ukrajinci dobijaju rat na moru. Smatraju da su uspešno savladali najmanje trećinu Crnomorske flote (25 površinskih brodova i jedna podmornica su uništeni dok je 15 u remontu). Ukrajinci su preostale brodove primorali da deluju na mnogo većim udaljenostima od ukrajinske obale.
Sevastopolj na Krimu, donedavna glavna baza Crnomorske flote, postao je previše opasan, i primorao većinu flote da se povuče u Novorosijsk, rusku luku udaljenu oko 450 km.
Veliki deo ovog uspeha rezultat je napretka Ukrajine u pravljenju morskih dronova. Dron Magura V5 razvila je državna ukrajinska firma SpetsTechnoExport, a ušao je u upotrebu pre otprilike godinu dana. Dugačak je oko 5,5 metara, opremljen sa više senzora i može da nosi bojevu glavu od 320 kg na 800 km, i sposoban je da povećava brzinu kada se približava cilju.