Sistem okeanskih strujanja u Atlantiku koji utiče na vremenske prilike širom sveta mogao bi da se sruši već krajem 2030-ih, sugerišu naučnici u novoj studiji, što bi doprinelo da se klima na globalnom nivou.

Nekoliko studija poslednjih godina sugerisalo je da bi ključni sistem – Atlantska meridionalna preokretna cirkulacija, ili AMOC – mogao biti na putu kolapsa, zbog sve većih temperatura poslednjih godina i poremećenom koncentracijom soli u okeanu – promene koje su doprilene klimatske promene izazvane ljudskim faktorom, piše CNN.

Ali novo istraživanje koristi najsavremeniji model za procenu kada bi do ovog kolapsa moglo doći, sugerišući da bi se gašenje moglo dogoditi između 2037. i 2064. godine.

Istraživači sa Univerziteta u Holandiji istakli su veliku zabrinutost, naglašavajući da su ova dešavanja „zaista zabrinjavajuća“,

„Svi negativni sporedni efekti antropogenih klimatskih promena, i dalje će se nastaviti, kao što su porast toplotnih talasa, više suša, više poplava. Onda ako imate povrh toga i kolaps AMOC-a … klima će se samo još više pogoršati“, rekao jedan od istraživača sa spomenutog Univerziteta za CNN.

Posljednji put kada je došlo do velikog usporavanja moćne mreže okeanskih struja koje oblikuju klimu oko severnog Atlantika, Evropu je zahvatilo duboko smrzavanje. Taj period je trajao duže od jednog milenijuma. Bilo je to prie otprilike 12.800 godina, prenosi Radio slobodna Evropa.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.