„Kada je došao na vlast situacija je bila toksična. Sada kada i sa vlasti trebalo da ode, mnogo je toksičnija“. Ovom rečenicom analitičari CNN-a oslikali su priču vašingtonskih ulica koje su u sredu popodne – ok o13 časova po lokalnom vremenu – videle razuzdanu gomilu Trampovih pristalica kako upadaju u zgrade najviših institucija i simbola američke demokratije.
On ih je u tome ohrabrio, smatraju analitičari, ali i republikanski senatori, svojom izjavom da „neće odustati“, govoreći ponovo o tome da su izbori „pokradeni“ – bez ikakvog dokaza i utemljenja, odbačen od najbližih saradnika.
Na Tviteru su novinari sa lica mesta izvestili da je došlo i do pucnjave, a kasnije je potvrđeno da ima i ranjenih, kao i teže povređenih demonstranata, poput jednog koji je doživeo višestruke prelome nakon pada sa skele. Šef policijske uprave Metropoliten Robert Konti naveo je da su četiri osobe poginule, a da su 52 uhapšene.
Tramp je na Tviteru zamolio prisutne da ostanu mirni, što se potpuno kosilo sa njegovim rečima pre nego što je zasedanje Kongresa započelo. Dobio je i odgovor koji pristaje situaciji: „Bojim se da je malo kasno za to“.
Američki zvaničnici su kasno sinoć proglasili bezbednim kompleks Kongresa SAD, nakon što je policija okončala četvoročasovnu okupaciju zgrade od gnevnih pristalica odlazećeg američkog predsednika Donalda Trampa.
Čitava situacija izazvala je brojne reakcije iz zemlje i sveta. O nemirima u SAD govorili su sami Bajden i Tramp, ali i lideri Velike Britanije, Nemačke, Francuske, senatori i kongresmeni. Najveći broj njih osudio je sve što se dogodilo, ističući da su ljudi koji su to naravili pucali u američku demokratiju.
Jedino Tramp nije bio saglasan, on im je rekao da je ponosan na njih i da su za njega posebni.
Pogledajte kako je izgledao tok nemira u Vašingtonu.
00:30 – Policija u Vašingtonu je potvrdila da je žena koja je ranije upucana tokom nereda kod Kapitola preminula u bolnici, prenosi BBC.
Zvaničnici još nisu imenovali žrtvu, ali je policija ranije saopštila da je reč o civilu.
23:46 – Reakcija policije razočarala je mnoge građane, a zamerke se kreću od onih da su bili neorganizovani i nepripremljeni, do onih da su bili suviše blagi, za razliku od protesta „Black Lives Matter“, kada su neretko primenjivali silu.
A u jednom trenutku pojavio se i Betmen
23:40 – Policija je postavila kordon i ponovo namontirala barijere sa zapadne strane Kapitola gde je grupisan najveći broj potisnutih demonstranata.
23:30 – Policija je, raspoređena u pravilnoj formaciji, potpuno potisnula demonstrante i „ustanak“ stavila pod svoju potpunu kontrolu.
23:18 – Analitičari u studiju CNN-a pitaju se da li je ovo što se dogodilo ispred i u Kapitolu „kraj, ili početak nečega“?
23:00 – Naoružane pristalice odlazećeg predsednika SAD Donalda Trampa okupile su se u Atlanti ispred sedišta vlade savezne države Džordžija, zbog čega su njeni lideri odlučili da evakuišu tu zgradu.
Više stotina Trampovih pristalica protestuje u Atlanti zbog rezultata predsedničkih izbora, a neki od njih su naoružani dugim cevima, piše AP.
Govori se i o evakuaciji…
22:50 – Iz Londona i Berlina oštre poruke upućene „Trampu i njegovim demonstrantima“.
„Tramp i njegove pristalice na kraju bi trebalo da prihvate odluku američkih glasača i prestanu da gaze demokratiju“, naveo je Hajko Mas na Tviteru i dodao da se „zapaljive reči pretvaraju u nasilnu akciju“.
22:45 – Ne postoje precizne informacije kada će sednica Kongresa biti nastavljena, piše CNN.
22:33 – Snimci ispred „bojišta“ prikazuju građane koji su nagrnuli ka Kapitolu kako se uz osmeh povlače, čestitajući jedni drugima na dobro obavljenom zadatku.
22:28 – U programu uživo koji emituje CNN analitičari su postavili legitimno pitanje – može li Tramp nakon ovoga šta se dogodilo da ostane u Beloj kući i 13 dana koliko mu je ostalo?
Tramp je pozvao sve da se „vrate kući u miru…“
22:25 – Portparol vatrogasne službe i hitne pomoći u Vašingtonu D.C. je rekao da je tokom nemira povređeno više osoba, a da je jedna osoba pretrpela višestruke prelome nakon što je pala sa skele na zapadnom krilu Kapitola.
22:20 – Slika decenije.
22:17 – Na Tviteru se pojavio video snimak na kome se vidi kako demonstranti upadaju u Kapitol u Vašingtonu, dok nekoliko policajaca pokušava da im kaže da to ne rade, bežeći od njih.
22:11 – Građanima Amerike obratio se i novoizabrani predsednik Džo Bajden: „Ovo je udar na demokratiju, najveći u modernoj istoriji naše zemlje“.
22:05 – U blizini zgrade Kongresa policija je pronašla improvizovane eksplozivne naprave.
22:02 – Gradonačelnica Vašingtona Mjuriel Buzer zatražila je da se gardisti koji su već na dužnosti pošalju na Kapitol, saopštili su zvančnici iz Ministarstva odbrane.
Vašingon post je ranije javio da je odbijen zahtev policije Vašingtona da Nacionalna garda dođe da pomogne u situaciji oko Kapitola.
21:57 – Ivanka Tramp nazvala demonstrante „patriotama“, pa obrisala tvit, piše CNN.
21:55 – Bela kuća saopštila da je Tramp naredio Nacionalnoj gardi i ostalim federalnim službama da pomognu u odgovoru demonstrantima.
21:54 – „We will not back down“, to je jedna od poruka koje su demonstranti ostavili na vidnom mestu u Kapitolu.
21:37 – U Senatu nema više nijednog demonstranta, rekao je jedan od policajaca CNN-u. On je izjavio da su ih uspešno istisnuli iz zgrade i da ih sada potiskuju sa istočnih i zapadnih vrata Kapitola.
21:35 – Vašington na Balkanu…
21:30 – Republikanski predstavnik Majk Galager, veteran i dosadašnji pristalica predsednika Trampa, rekao je da su pro-Trampovi izgrednici koji su jurišali na Kapitol „ludi“.
„Nisam video ništa slično otkako sam boravio na misijama u Iraku 2007. i 2008. godine“, rekao je on za CNN.
21:25 – Prema navodima dva izvora CNN-a jedna žena je u kritičnom stanju nakon što je u Kapitolu upucana u predelu grudnog koša.
Izvori nisu mogli pružiti detalje o okolnostima pucnjave.
Drugi mediji prenose da je došlo do pucnjave ali bez specifičnih detalja o tome da li je neko povređen.
21:20 – Gradonačelnica Vašingtona Mjuriel Bauzer uvela je policijski čas.
Snimci rušenja barikada ispred Kapitola
Potvrda glasova Elektorskog koledža je jedna od finalnih procedura verifikacije ishoda izbornog procesa u SAD koju propisuje američki Ustav.
Trampovi saveznici u Predstavničkom domu i u Senatu planirali su da tokom sednice ulože prigovor na izborne rezultate u više saveznih država, a prvo su prigovorili na ishod u Arizoni.
Bajden je u toj državi pobedio sa više od 10.000 glasova razlike, a sudovi su odbacili osam tužbi kojima se pokušao osporiti rezultat.