Domaće firme imaju nepravednu prednost koju im već četiri godine omogućava poseban porez uveden samo stranim kompanijama. Žalbu, čija je suština u ovoj optužbi, poslao je proletos Evropskoj komisiji Hans Rajš, šef austrijskog trgovačkog lanca Špar, upirući prst u vladu Mađarske i premijera Viktora Orbana.

„Situacija u Mađarskoj je zastrašujuća. Kazneni porezi, brze promene zakona i regulatorni pritisak pomešani s otvorenim negativnim političkim kampanjama deo su mera za istiskivanje stranih ulagača“, upozorio je Filip Hausman, zamenik šefa German Eastern Business Association.

Ljutito pismo šefa ogromnog maloprodajnog lanca Špar bilo je prva javna demonstracija neke evropske kompanije protiv mađarskog premijera Orbana. Ekonomska politika mađarizacije nije nova (Orban je sprovodi već 14 godina), ali je novost da je stranim firmama takva politika dozlogrdila i da su počele javno da se bune.

Ubrzo posle ovakvih upozorenja iz poslovnih krugova pet poslanika Evropskog parlamenta (različitih političkih orijentacija) pozvalo je Evropsku komisiju da obustavi finansiranje Mađarskoj iz zajedničkih evropskih fondova jer vlada Viktora Orbana povećava poreske namete evropskim firmama, što je suprotno politici EU, pritiskajući ih da prodaju imovinu i povuku se iz Mađarske. Mađarski premijer, po mišljenju ovih poslanika, sve intenzivnije pokušava da istera firme evropskih investitora iz strateških sektora i jača pritisak na njihove vlasnike kako bi ih naterao da prodaju firmu mađarskim biznismenima bliskim Orbanu i vladajućoj partiji Fides. Primeri se umnožavaju. Pošto je Orban povećao poreze na telekomunikacije, britanska kompanija Vodafon prodala je svoju mobilnu mrežu konzorcijumu koji je predvodila mađarska firma 4iG. Mađarska podružnica nemačkog proizvođača građevinskog materijala Heidelberg Materials zapala je u gubitke pošto je mađarska vlada 2021. godine uvela dodatne poreze i naknade za rudarstvo od čak 90 odsto, a 2023. godine vlada je ograničila izvoz cementa i proglasila pravo preče kupovine za mađarsku državu. Nemački Špigel tvrdi da je 2022. godine neimenovani mađarski biznismen blizak premijeru Orbanu pisao upravama dveju nemačkih kompanija koje su vlasnici cementare „Dunav Drava Cement“ da planira da je preuzme, a Radio Slobodna Evropa piše da je sličnu ponudu dobila i cementara „Holcim“. Pošto već duže vreme ne uspeva da dobije važne dozvole, nemačka kompanija AviAlliance, koja upravlja aerodromom u Budimpešti, pregovara o prodaji.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 30. MAJA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 646

Nedeljnik 646

UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „ISTORIJA“ NA POKLON

Istorija 20

Istorija 20

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.