U proteklih sedamdeset godina, najmanje 4.815 maloletnika doživelo je seksualno zlostavljanje od strane Portugalske katoličke crkve, prenosi BBC. Iako su visoki crkveni zvaničnici u Portugaliji prethodno tvrdili da se dogodilio svega nekoliko ovakvih slučajeva, 564 navodnih žrtava već je iznelo svoje priče, saopštio je Nezavisna komisija za istraživanje zlostavljanja dece u Katoličkoj crkvi, dodajući da s ova brojka može biti samo vrh ledenog brega.

„Želimo da barem na neki način odamo priznanje svima onima koji su u detinjstvu bili žrtve zlostavljanja Portugalske katoličke crkve, a koji su skupili hrabrost da podignu glas“, izjavio je Pedro Streht, predsednik komisije i dečiji psihijatar.

Pored 564 dosad dokumentovanih slučajeva, iz komisije otkrivaju da su mnoge žrtave prilikom svedočenja ukazale i na zlostavljanja drugih maloletnika, ne zadržavajući se isključivo na ličnim iskustvima, zato se procenjuje da je broj žrtava drastično veći.

Komisija u svom izveštaju navodi da su počinioci gnusnih nedela mahom bili sveštenici (čak 77 odsto) ili ljudi povezani s crkvenim institucijama. Velika većina žrtava nikada nije prijavila zlostavljanje, niti policiji, niti nadležnim crkvenim zvaničnicima. Identiteti i lični podaci žrtva i zlostavljača, kao i mesta na kojima su se zločini dogodili, nisu otkriveni javnosti, ali bi spisak navodnih počinioca komisija trebalo da pošalje svim episkopima, Portugalskoj biskupskoj konferenciji, kao i organima reda do kraja meseca.

Predsednik Portugalske biskupske konferencije Žoze Ornelas zahvalio se komisiji na dostavljenom izveštaju i zakazao vanrednu sednicu za 3. mart, na kojoj će Portugalska katolička crkva pokušati da dođe do rešenja kako da žrtvama „ponudi“ pravdu.

Prema podacima komisije, javnom tužiocu prosleđeno je svega 25 slučajeva, jer je, nažalost, najveći broj njih zastareo.

Komisija je putem ovog izveštaja preporučila promenu postojećih propisa prema kojima žrtve koje su zlostavljanje doživele u maloletničkom dobu prijavu mogu podneti najkasnije do navršavanja 25. godine života. Oni su predložili povećanje te granice na 30 godina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.