OTP banka Srbija je u 2021. godini ostvarila 68 miliona evra profita i preko 228 miliona evra prihoda. Istorijski rezultat zabeležen je i u faktoringu, gde je ostvaren promet veći od 400 miliona evra, čime je OTP učvrstio dugogodišnji status lidera u ovoj oblasti. Nakon sprovedene integracije, banka je uspela da zadrži i poziciju najvećeg kreditora privrede i stanovništva, te lidera na tržištu faktoring, lizing i e-commerce usluga.
Računajući i prihod nekadašnje OTP banke a.d. Beograd do momenta integracije u maju 2021. godine, OTP banka Srbija ostvarila je prihod od 228,2 miliona evra, što je rast od 4,2 odsto, odnosno 9,1 miliona evra u poređenju sa 2020. godinom. Na poslednji dan 2021. godine, aktiva je iznosila 5,66 milijardi evra, što predstavlja porast neto aktive za čak 429,7 miliona evra u odnosu na 2020. godinu, odnosno 8,2 odsto.
“Strategija OTP Grupe i OTP banke Srbija, kao njene članice, usmerena je na održavanje stabilnosti u poslovanju, kao i na razvijanje i unapređivanje proizvoda i usluga koji nas drže na vodećim pozicijama u brojnim oblastima. Ponosni smo na činjenicu da smo u jednom od najzahtevnijih perioda za bankarsko tržište, kao i u godini u kojoj smo sproveli najkompleksniju bankarsku integraciju ikad realizovanu na ovim prostorima, ostvarili odlične poslovne rezultate uz visoku profitabilnost od 68 miliona evra što je gotovo sedam puta više u odnosu na godinu ranije. Iako nije bilo nimalo jednostavno, 2021. godina za nas predstavlja jedno neprocenjivo iskustvo, ali i potvrdu toga da kada ste posvećeni ciljevima i okruženi stručnjacima koji su u svakom trenu spremni da naprave korak više, rezultat ne može da izostane”, izjavio je Predrag Mihajlović, predsednik Izvršnog odbora OTP banke Srbija.
Kada su u pitanju krediti, OTP banka je u 2021. zabeležila ukupan iznos od skoro 4,4 milijardi evra što predstavlja porast od 10,5 odsto ili 415,6 miliona evra. Time je zadržano prvo mesto na srpskom tržištu sa učešćem od 17,4 odsto.
“Ključnu ulogu u ostvarenju ovako uspešnog rezultata odigrali su naše poznavanje tržišta i pažljivo formirane ponude, koje uvek prate najaktuelnije trendove, kao i racionalno upravljanje troškovima. Ovo je posebno vidljivo kod stambenih kredita, gde je u 2021. godini ostvaren iznos od skoro 1 milijardu evra i tržišni udeo od 21,8 odsto. Veliki skok zabeležen je i u oblasti gotovinskih kredita, gde je rastom od 8,8 odsto dosegnut iznos od više od 1 milijardu evra, što predstavlja visokih 20,2 odsto tržišnog učešća. Ovo je samo deo brojnih reprezentativnih rezultata koji su odraz kontinuiranog unapređenja naše usluge i široke palete bankarskih proizvoda, što su prepoznali i naši klijenti“, rekao je Branimir Spasić, član Izvršnog odbora za finansije OTP banke Srbija.
Značajno povećanje ostvareno je i u segmentu poslovanja sa privredom, gde je sa 2,3 milijardi evra, zabeležen rast od 9,6 odsto. Na taj način OTP banka ostaje na prvom mestu sa 16,3 odsto tržišnog učešća u kreditiranju privrede. Kad je reč o depozitima, u ovoj oblasti Banka zauzima drugo mesto sa učešćem od 11,2 odsto i rastom od 127,6 miliona evra, odnosno 4,1 odsto.
Faktoring, oblast u kojoj je OTP banka višegodišnji lider na tržištu, dostigao je istorijski najviši nivo sa 400 miliona evra prometa i najvećim učešćem na domaćem tržištu, uz godišnji rast od 18,6 odsto. Istovremeno, zabeleženo je više od 5,7 miliona e-commerce transakcija.
U okviru OTP Grupe u Srbiji posluju i OTP Leasing Srbija, lider na tržištu lizinga u našoj zemlji, kao i OTP Osiguranje koje pruža usluge životnog osiguranja preko OTP banke. OTP Leasing je u 2021. godini zadržao lidersku poziciju na tržištu sa rastom nove produkcije od 37 odsto u odnosu na 2020. i ukupnim finansiranjem od 108 miliona evra novih plasmana, što predstavlja 19,5 odsto tržišnog učešća u novoj produkciji. Sa EBRD-om je krajem prošle godine zaključen ugovor o kreditu u iznosu do 10 miliona evra u okviru Regionalnog programa podrške konkurentnosti malim i srednjim preduzećima.
Rezultati OTP Grupe za 2021. godinu
OTP Grupa, sa sedištem u Mađarskoj, beleži konsolidovanu prilagođenu dobit od 1,39 milijardi evra za 2021. godinu, što je povećanje od 60 odsto u odnosu na 2020. godinu. Prilagođen ROE za ovaj period dostigao je 18,5 odsto, dok operativna dobit u 2021. iznosi 1,84 milijardi evra, odnosno 23 odsto.
Beleži se i dinamičan rast ukupnih prihoda, za 13 odsto uz rast neto prihoda od kamata istom brzinom, dok neto prihod od naknada i provizija beleži sporiji rast (12 odsto godišnje). Ostali neto nekamatonosni prihod zabeležio je rast od 17 odsto.
Volumen kredita uvećao se za 15 odsto (prilagođen deviznom kursu) tokom 2021. godine. Kad je reč o glavnim segmentima kredita, tokom prethodne godine konsolidovana devizno prilagođena izloženost privredi beleži najbrži rast od 19 odsto, sledi povećan portfolio hipotekarnih kredita od 15 odsto, potrošačkih kredita od 14 odsto i izloženost lizingu 11 odsto.
Devizno prilagođeni konsolidovani depoziti beleže rast od 16 odsto godišnje ili 7,9 milijardi evra, odnosno brži rast od volumena kredita. Na kraju decembra 2021. godine, bruto rezerve za operativnu likvidnost Grupe iznosile su 9,1 milijardu evra (0,8 milijardi evra više u odnosu na prethodni kvartal).