Kada su se proširile glasine da se Riši Sunak priprema da raspiše vanredne izbore, jednog konzervativnog ministra kolega je pitao šta se dešava. „Nemam pojma“, odgovorio je. „Trebalo bi da raspiše izbore i zakaže ih za jesen.“

Kabinet – i većina zvaničnika u sedištu Torijevaca – koji je bio katastrofalno nedovoljno pripremljen – držani su u mraku do skoro poslednjeg trenutka, piše Gardijan.

A onda, kada je Sunak najavio izbore u Dauning stritu, kao da se spustio olovni balon na njegove kolege.

„Ovo će biti katastrofa“, uzviknuo je jedan konzervativni ministar poslaniku laburista. To je ministar koji je izgubio mesto na izborima koji su održani u četvrtak.

Isak Levid, šef kampanje Torijevaca i strateg, još u proleće je naglasio da bi bilo pogrešno da se na izbore ide na leto.

Ali Levid je bio nadjačan.

Sunak, lično, i njegov glavni tim – Lijam But-Smit, šef kabineta, Džejms Forsajt, njegov politički sekretar, Kreg Vilijams, parlamentarni pomoćnik, i Kler Kutinjo, njegova sekretarka za energetiku i bivša savetnik, doneli su odluku da se na izbore ide u julu.

Njihova glavna teorija je bila da moraju da privuku pažnju glasača.

„Moramo da nateramo neodlučne glasače da nas primete“, citirao je tu ideju jedan od insajdera za Gardijan.

Jedna od strategija je bila da se izbace politike koje privlače pažnju, kao što je povratak nacionalne službe, u nadi da će im birači dati drugu šansu i verovati u budućnost koju im nudi Sunak, umesto da veruju Liz Trus i Borisu Džonsonu koji već imaju okaljanu prošlost.

Nažalost, to je zateklo samo njihovu stranu nespremnu.

Od trenutka kada je kampanja počela, Levid je bio direktor kampanje i sveukupno zadužen za nju, a Bot-Smit mu je prepustio kontrolu i koncentrisao se na smišljanje govora i naracije.

Insajderi kažu da je od početka kampanje, među članovima predizbornog štaba postojao osećaj krivice zbog datuma koji je izabran za održavanje izbora. Oni dodaju da je štabu nedostajalo i prisustvo visokih političara, jer su kampanju u suštini vodili specijalni savetnici.

Neki insajderi kažu da to „nije bio u potpunosti dobro vođen tim“. Ali jedan od izvora je osporio ovo i priznao da, iako bi Levid želeo više vremena za pripremu, kampanja jeste bila integrisana i vođena kao „profesionalna“.

Nekoliko konzervativnih kandidata krivi Levida za kampanju, i veruje da je on doprineo Sunakovoj lošoj poziciji u anketama.

Međutim, Levid je bio taj koji je pogurao ideju da Torijevci predlogom reforme moraju da zadobiju poruku birača.

Sam Sunak se tokom izborne kampanje prikazao kao usamljena figura. Radio je bez ujedinjenog fronta ministara oko sebe, pa čak i bez mnogih ključnih pomoćnika – za razliku od Keira Starmera koji je non-stop bio okružen starijom pratnjom.

Premijer je tokom dana imao Zoom pozive sa svojim glavnim pomoćnicima, ali je sa sobom, uvek, imao samo mali tim ljudi, uključujući relativno mlađeg pomoćnika koji mu je pomagao da se pripremi za događaje, zajedno sa njegovom šeficom operacija, Lizom Lovering. Povremeno mu se pridružio i Forsajt, njegov prijatelj i kum, koji je postao njegov politički sekretar 2022.

Majkl Gouv, Džejms Kleverli i Džeremi Hant ostale su čvrsto u pozadini. Oliver Dauden, blizak saveznik premijera i njegovog zamenika, delovao je „bespravno i potlačeno“, kaže jedna osoba koja je provodila vreme sa njim.

Jedan torijevski insajder kaže da se Sunaku ne može oprostiti to što je pokrenuo kampanju pre nego što su ljudi koji na njoj rade bili spremni.

Sunak i neki od njegovih savetnika bili su krivi za katastrofalnu odluku da se on ranije vrati sa događaja na dan D – to je potez koji je razbesneo javnost.

I ta odluka je išla direktno na ruku Faražu. Iza kulisa, neki visoki torijevci su podsticali Sunaka da se zbliži sa reformističkim liderom, kao što je Džonson 2019. godine.

Političar krajnje desnice je to nagovestio u intervjuu za Sun.

Međutim, Faraž je brzo odustao od ponude za razgovore i, koristeći priliku, odlučio da se vrati kandidovanju za parlament.

Međutim, nije Sunak direktno pogrešio, već Kreg Vilijams, koji je uhvaćen kako se kladi na tajming izbora. Međutim, njegova greška je bila u tome što nije video opasnost u tom skandalu i nije prekinuo veze s njim odmah nakon što je Gardijan otkrio celu priču.

Iz štaba kampanje kažu da je Levid ostao miran tokom tih perioda nemira. „Odbio je da se bavi tim stvarima. Rekao je, desilo se i moramo da nastavimo dalje“, prema rečima jednog insajdera kampanje.

Bilo je trenutaka usred kampanje kada je i sam Sunak postao razdražljiv i depresivan. Tako je bilo i posle „dan D i skandala“, ali i posle kockanja. Nekoliko puta je napustio konferencije za medije bez objašnjenja.

U poslednjoj nedelji, premijer i njegovi savetnici su izgledali unapred razočarani rezltatom. Ipak, umeo je da nekoliko puta nabaci osmeh na lice.

Dva dana do izbora, jedna visoka konzervativna ličnost ispričala je kako je ovo „najgora kampanja ikada“.

Sam Sunak je bio u svojoj izbornoj jedinici Jorkšir kada su rezultati objavljeni, ali je otputovao u London ujutru i obratio se timu za kampanju.

„Ovo je na meni, ovo nije na bilo kom od vas, trebalo bi da budete neverovatno ponosni na ono što ste uradili“, rekao je Sunak.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.