Međunarodna agencija za nuklearnu energiju (IAEA) upozorila je da je jučerašnji napad dronovima na nuklearnu elektranu Zaporožje u Ukrajini, koju kontroliše Rusija uvećao rizik od „velikog nuklearnog incidenta“. Napad koji se dogodio 7. aprila, izazvao je veliku zabrinutost za nuklearnu bezbednost i stabilnost, posebno u trenutku u kom se sukobu između Rusije i Ukrajine ne nazire kraj. Međunarodna zajednica upozorava na ozbiljnost jučerašnjih napada, a osude koje stižu sa svih strana izazivaju potrebu za hitnom akcijom.
Direktor Međunarodne agencije za nuklearnu energiju Rafael Grosi osudio je napade dronom na jedan od šest nuklearnih reaktora.
„Danas, prvi put od novembra 2022. i nakon što sam postavio 5 osnovnih principa za izbegavanje ozbiljne nuklearne nesreće sa radiološkim posledicama, potvrđeno je da su se dogodila najmanje tri direktna direktna pogotka u zaštitne strukture glavnog reaktora ZNPP. Ovo se ne može desiti“, napisao je Grosi.
„Kao što sam rekao pre sednice Saveta bezbednosti i Upravnog odbora IAEA, niko ne može zamisliti da ima koristi ili da izvuče bilo kakvu vojnu ili političku prednost od napada na nuklearna postrojenja. Ovo je zabranjeno“, rekao je Grosi.
Incident, koji se dogodio uprkos kontinuiranim naporima za očuvanje nuklearne bezbednosti, podstakao je dodatnu zabrinutost i podsetio svet na potencijalne katastrofalne posledice, piše Gardijan.
Iz IAEA, čiji se stručni tim nalazi u toj centrali, potvrdili su da je bilo „fizičkog uticaja napada dronovima“ na nuklearku, uključujući i jedan od njenih reaktora, ističući da su videli tragove krvi pored oštećenog vojnog vozila, što je ukazivalo na moguće žrtve.
Rusija je optužila Ukrajinu za napad, dok ukrajinski izvori obaveštajne službe odbacuju bilo kakvo učešće. Međutim, bez obzira na izvore napada, međunarodna zajednica zahteva hitnu akciju i osiguranje stabilnosti u regionu.
Direktor IAEA-e naglasio je da takvi napadi predstavljaju ozbiljnu pretnju nuklearnoj bezbednosti i stabilnosti, povećavajući rizik od katastrofalnih nuklearnih incidenata. Upozoravajući na moguće dugoročne posledice, Grosi je istakao hitnost prestanka takvih agresija.
Nuklearni stručnjaci, ali i predstavnici međunarodne zajednice, apeluju na obe strane da se suzdrže od delovanja koja bi mogla da ugroze nuklearnu bezbednost i stabilnost regiona, dok je ruska administracija koja upravlja nuklearkom navela da su nivoi radijacije na normali i da nije bilo ozbiljne štete.
BBC podseća da su ruske snage zauzele nuklearku Zaporožje ubrzo nakon pokretanja njihove invazije punog obima na Ukrajinu u februaru 2022. i od tada je sve vreme kontrolišu.
Ukrajinski vojnici tvrde da su izloženi sistematskim hemijskim napadima gasom od strane ruskih snaga, kršeći Konvenciju o hemijskim oružjima.
Pored toga, i Kremlj je danas poručio da su napadi ukrajinskih bespilotnih letelica na najveću evropsku atomsku centralu Zaporožje vrlo opasni.
„To je veoma opasna provokacija, Kijevski režim nastavlja svoje terorističke aktivnosti izjavio“ je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Sve se dešava u trenutku kada su delove Rusije pogodile velike poplave.
„Poplavljeno je više od 10.400 stambenih objekata“, saopštilo je Ministarstvo za vanredne situacije.
Meteorolozi su najavili dalji porast temperatura i pojačano topljenje snega i leda koji će uticati na porast nivoa reka.
Nešto ranije danas, predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, upozorio je da će njegova zemlja izgubiti rat protiv Rusije ukoliko američki kongres ne odobri vojnu pomoć.
Lokalne vlasti: Vazduh zagađen posle ruskog napada na oblast Žitomira
Gradsko veće Zvjagela u ukrajinskoj oblasti Žitomir pozvalo je stanovnike da ne izlaze napolje nakon što je ruski vazdušni napad na infrastrukturni objekat doveo do zagađenja vazduha.
„Ruske snage su tokom noći pogodile infrastrukturni objekat“, saopštilo je gradsko veće u aplikaciji za razmenu poruka Telegram.
„Nema žrtava među civilnim stanovništvom. Trenutno postoji direktna opasnost od zagađenja vazduha, pa se preporučuje boravak u zatvorenom sa zatvorenim prozorima“, navodi se u saopštenju.
Post Views: 530