Obrativši se iz vojne baze na ruralnom jugu Holandije – general Arnud Štalman, komandant holandskog vazduhoplovstva – rekao je da će „ovog leta borbeni avioni F-16 konačno poleteti ukrajinskim nebom“.
„Ovog leta, sve se rešava“, rekao je Štalman dok je stajao ispred dva rashodovana F-16 u hangaru. U tu bazu je upravo stigao program obuke za ukrajinske instruktore vazduhoplovnih snaga.
Belgija, Danska, Holandija i Norveška su se obavezale da će Ukrajini obezbediti oko 80 američkih borbenih aviona F-16 koje vazdušne snage te zemlje traže više od godinu dana, prenosi Gardijan.
Ipak, isporuka i obuka kasne.
Holandski general je rekao da obuka pilota i zemaljskog osoblja za upravljanje avionima nije jednostavan posao.
„Nije samo pilotima potrebna obuka, tehničari i održavaoci takođe treba da imaju detaljna uputstva. Pružamo sveobuhvatnu obuku podrške kako bismo osigurali da oni mogu efikasno da održavaju avion. Dakle, sve se mora spojiti.“
Holandska ministarka odbrane Kajsa Olongren takođe je rekla da bi prve isporuke aviona Ukrajini trebalo da budu ovog leta.
„Potpuno razumem ukrajinsku poziciju, oni žele da dobiju avione što je brže moguće… Zaista se trudimo da što brže razvijemo svoje kapacitete“, rekla je Olongren.
Ministarka je dodala da su F-16 zaista mnogo komplikovaniji od sistema koje su ukrajinske vazdušne snage do sada koristile i da se „pojedini koraci obuke nikako ne mogu preskočiti“.
Ukrajina mesecima čeka na borbene avione i nada se da će, kada ih dobije, biti u stanju da promeni dinamiku rata. Na taj način, kažu ukrajinski generali, Rusija će biti prinuđena na konzervativniju taktiku.
Anatolij Hrapčinski, stručnjak za avijaciju i bivši ukrajinski vojni pilot, rekao je da će Rusi biti primorani da promene svoju taktiku.
„Efikasnije i lakše ćemo da gađamo njihove avione i projektile i biće im zaista teško da nastave da koriste KAB vođene avio-bombe, koje lansiraju sa udaljenosti od 50 do 70 kilometara“, dodao je.
Rusija je poslednjih nedelja intenzivno koristila KAB-ove u gađanju grada Harkova. Lansirala je bombe iz aviona koji su ostali u ruskom vazdušnom prostoru. Brojni ukrajinski izvori rekli su da će F-16 zaštititi gradove Ukrajine od ovog oružja.
Mihail Podoljak, pomoćnik predsednika Vladimira Zelenskog, rekao je prošlog meseca da u odbrani od ruskih napada ni sistemi protivvazdušne odbrane nisu toliko korisni, već samo avijacija. „F-16 ima veći domet od ruskih aviona MiG i Su„, dodao je.
Olongren je rekla da će Ukrajina moći da koristi borbene avione koje je donirala Holandija za napade unutar ruske teritorije, ali pod uslovom da je upotreba u odbrambene svrhe i u skladu sa međunarodnim pravom.
Danska je takođe rekla da će Ukrajini biti dozvoljeno da koristi svoje borbene avione F-16 za napad na ciljeve unutar Rusije.
„Videli smo da je Ukrajini potrebno oružje da udari na rusku teritoriju. U suprotnom, Rusija će uvek imati prednost. Ako Ukrajincima omogućimo da imaju takvo oružje, oni mogu da promene situaciju“, kaže Olongren.
Džastin Bronk, analitičar za vazduhoplovstvo, kaže da bi taktika letenja F-16 bila potpuno nova za pilote koji su navikli da lete MiG-ovima 29 ili Su-27 sovjetskog dizajna.
F-16 predstavlja značajan napredak u odnosu na trenutnu ukrajinsku flotu, uključujući MiG-29, Su-24 i Su-25, koji su preforsirani i oštećeni u sukobima.