U fudbalskom ekosistemu prethodnih dana se ponovo podiglo dosta prašine koja se usled godina neadekvatnog održavanja nahvatala na Fudbalski savez Srbije. S vremena na vreme, kada srpski fudbal pogode neki ozbiljniji potresi ili afere, ta se prašina podigne i izazove pažnju kako fudbalske tako i „nefudbalske“ javnosti.
Povod za buru ovog puta bio je intervju koji je bivši kapiten reprezentacije Srbije i Mančester Junajteda, a sadašnji član skupštine FSS, Nemanja Vidić dao za NIN, u kome je izneo podatak da je stručni štab fudbalske selekcije Srbije, na čelu sa Draganom Stojkovićem Piksijem, za dve godine mandata inkasirao 16 miliona evra.
Fudbalski savez Srbije izašao je ubrzo u javnost sa saopštenjem u kome negira Vidićeve navode, međutim, objašnjenje i tačni podaci su izostali. Piksi je kasnije uradio isto samo nešto “otvorenijim đonom” i u intervjuu za Sportski žurnal rekao kako se radi o “klasičnoj obmani javnosti”, ali kao i u saopštenju FSS-a, činjenice o zaradi su izostale.
„Ako Vidić izađe sa informacijom gde se pominju selektor i stručni štab, onda mora da stoji iza toga. Radi se o klasičnoj obmani i zbunjivanju javnosti. On u tim godinama i sa takvim ambicijama ne sme da dozvoli nešto tako. Na kraju krajeva, da sam zaradio ne 16, već 116 miliona evra, u čemu je problem? Čiji je to novac, ko je te pare uneo u Savez? Nije to državni novac“, govorio je Piksi za Žurnal.
Pa nije baš da nije problem.
Priča o finansiranju selektora, iako ne toliko kontroverzna kao kod nas, aktuelna je i u ozbiljnijim fudbalskim sistemima od našeg. I to zbog mnogo manjeg novca nego što, navodno, dobija stručni tim reprezentacije Srbije.
Nemačka, koja je prema zvaničnim podacima objavljenim prošle (mundijalske) godine bila na vrhu liste reprezentacija sa najplaćenijim trenerima, za poziciju selektora nacionalnog tima izdvojila je 6 i po miliona evra. Aktuelni nemački selektor Negelsman inkasira mesečno oko 400.000 evra što takođe otvara debate u fudbalskim krugovima.
Prema tim podacima, najplaćeniji selektor na svetu, nakon tadašnjeg nemaškog Hansa Flika, bio je Geret Sautgejt sa 5,8 miliona. Više od 3 miliona evra u 2022. godini zaradili su selektor Francuske Didije Dešam 3,8 miliona, i Brazilac Tite koji godišnje inkasira 3,6 milona.
Bivši reprezentativac Nemačke Filip Lam, nedavno je za Velike priče pisao o tome kako je za fudbal važno praviti razliku između finansiranja trenera u reprezentacijama i plaćanju trenera u klubovima.
“Ne možete ništa uraditi po pitanju ekonomske dinamike u klubovima koji se nadmeću za potpisivanje sa najboljim igračima i trenerima, ali organizacije poput Nemačke fudbalske federacije ne bi trebalo da to prate”, pisao je Lam za Velike priče. “Više od dva miliona evra godišnje plus bonusi, to je previše i bespotrebno. Savezi imaju sopstvenu kulturu i drugačiji smisao i svrhu”.
Objašnjavao je bivši nemački reprezentativac u nastavku teksta za Velike priče da je besmisleno izdvojiti toliko novca, s obzirom na to da reprezentacija igra svega 10 do 15 utakmica u toku sezone i da je posao selektora u na neki način “sezonski posao”, u odnosu na trenere klubova koji su pored aut linije 4 do 6 puta mesečno.
“Fundamentalna razlika između asocijacija i federacija je to što je u federaciji opšte dobro najvažnije”, piše Lam. “Kada bi svi stavili ‘Mi’ u prvi plan, šanse za postizanje velikog rezultata bi bile veoma velike.”