Ko će da ponudi više? Smanjiti poreze, izbaciti ilegalne migrante i nastaviti s tvrdom politikom prema Evropskoj uniji. U borbi za naslednika britanskog premijera Borisa Džonsona konzervativni kandidati su u prednosti. Nakon dva kruga internih izbora, očigledno je da će oni liberalniji kandidati morati da odbace svoje pozicije, ako žele da ostanu u igri.
Desno od desnijeg
„To je pravi marš udesno“, kritikuje Jan Blekford, šef poslaničke grupe Škotske nacionalne stranke u britanskom parlamentu. Pod Džonsonom je Konzervativna stranka dodatno skrenula udesno. Uticaj ultra desnog konzervativnog krila, koji sebe doživljava kao „čuvara Bregzita“, enormno je porastao. „To je potpuno drugačija Konzervativna stranka od one od pre deset godina“, kaže Blekford u intervjuu za nemačku agenciju dpa. „Torijevci su u suštini, postali stranka Bregzita.“
Blekfordov zaključak je sledeći: konzervativci su sada desničarski populisti. One koji su im do pre samo par godina ekstremnim stavovima otimali glasače, konzervtivci su prestigli što se tiče desnih ideja.
„Čak i nakon izlaska Džonsona iz stranke, smer će ostati isti“, uveren je novinar, publicista i bivši član konzervativaca Piter Oborn: „Oni će nastaviti politiku konfrontacije s Evropskom unijom i rat protiv ljudskih prava. I dalje će da zloupotrebljavaju potražioce azila i, generalno, boriće se protiv prava i sloboda britanskog naroda.“
Džonsonova vlada uvela je više kontroverznih zakona. Tako recimo policija može da zabrani demonstracije ako postoji strah da bi one mogle da izazovu buku. Članovi vlade otvoreno prete povlačenjem iz Evropske konvencije o ljudskim pravima, jer sudije tog tela navodno potkopavaju prava Britanaca na samostalnost.
Pojedini političari konzervativaca odavno upozoravaju na radikalizaciju. „Imam utisak da više nismo konzervativna stranka, već da imamo englesko-nacionalističku vladu“, ocenio je bivši vođa torijevaca Kris Paten nešto pre odlaska Borisa Džonsona sa mesta premijera.
Raznolikost kandidata, ali tvrdokorni stavovi
Ultra-konzervativni stavovi vlade posebno iznenađuju ako se baci pogled na spisak kandidata za Džonsonovg naslednika. Tu je recimo bivši ministar finansija Riši Sunak, indijskih korena. Ili nekadašnji državni sekretar Kemi Badenoh – nigerijskog porekla. U trci za Džonsonovog naslednika su još i glavna državna sekretarka Suela Bravermen – ćerka indijskih roditelja, kancelar državne blagajne Nadim Zahavi – irački izbeglica i bivši ministar zdravlja Sajid Džavid – sin Pakistanca.
Više od polovine od osam političara koji su ušli u poslednji krug trke, je migrantskog porekla. Torijevci s ponosom kažu da to pokazuje raznolikost i otvorenost stranke, mnogo veću nego kod konkurentskih laburista.
Posmatraći, međutim, ukazuju na žestoke stavove torijevaca. Tako ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel, čiji roditelji su nekada kao izbeglice došli iz Ugande, važi za najtvrdokorniju protivnicu useljavanja. Prema njenoj ideji, sve koji u Veliku Britaniju uđu ilegalno trebalo bi poslati u Ruandu, bez obzira na poreklo ili izglede za dobijanje azila.
Stručnjaci za azil žestoko kritikuju tu ideju, ali nju prihvataju svi kandidati za predsednika konzervativaca, pa i oni stranog porekla. „To je možda najraznolikija vlada u istoriji, ali ona istovremeno sprovodi po rasizmu najizraženiju politiku od svih vlada“, kaže Kehinde Endrjuz. Crni i azijski političari samo su „smokvin list za belo ugnjetavanje“, ocenjuje za BBC taj profesor na Univerzitetu u Birmingemu.
Kandidati iz bogatih krugova
Osim toga, kandidati možda i jesu različitog porekla, ali gotovo svi dolaze iz istog društvenog okruženja: imućni i privatno obrazovani. Supruzi bivšeg ministra finansija Sunaka, koji je u drugom krugu dobio najviše glasova, pripadaju stotine miliona funti udela u indijskom IT gigantu „Infosys“, koju je, između ostalih, osnovao i njen otac N.R. Narajana Murti.
U trci za vrh konzervativne stranke nedostaju ljudi „koji se smatraju običnim“, kaže politikolog Tim Bejl sa londonskog Univerziteta Kraljica Meri. Lider SNP Blekford mnogo je oštriji. „Za mesto budućeg premijera takmiče se užasni kandidati. Ko god da postane sledeći vođa torijevaca, Džingis Kan će pored njega izgledati kao umereni političar“, zaključio je Blekford nedavno tokom rasprave u parlamentu.