Ruski napad na Ukrajinu promenio je i nemačko-američke odnose. To je u svom govoru pred američkim studentima u Njujorku naglasila i nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, piše Dojče vele.

Poziv na povratak tradicionalnim transatlantskim odnosima nije nov, to se često moglo čuti nakon stupanja Džozefa Bajdena na dužnost predsednika SAD – onda kada se s obe strane Atlantika osećala potreba za novim početkom nakon dna koje je dotaknuto u vreme mandata Donalda Trampa.

Sada je, tokom svoje posete SAD, nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok još jednom pozvala na obnovu transatlantskih odnosa. Taj proces trebalo bi početi u samoj Evropi, smatra nemačka političarka. „Evropa mora da ojača svoje strateške sposobnosti kako bi bila na istom nivou sa SAD u zajedničkom vođenju“, rekla je Berbok obraćajući se studentima „New School“ u NjujorkuYorku.

Ona je podsetila da je još predsednik Džordž Buš 1989. Nemačkoj ponudio „partnerstvo u vođstvu“, ali je ta ideja tada zvučala nedostižno. Ali, nastavila je ministarka, 30 godina kasnije došao je trenutak kada bi trebalo ponovo razmisliti o toj ponudi. „Došao je trenutak u kojem moramo da se angažujemo u partnerstvu u vođenju“, rekla je Berbok. Ona je dodala da se ne radi o partnerstvu između Nemačke i SAD, nego Evrope i SAD. Ruska agresija na Ukrajinu i ruski napad na slobodu, demokratiju i ljudska prava pokazao je neophodnost projekta „partnerstva u vođstvu“.

Partnerstvo u odbrani demokratije

Nemačka ministaka spoljnih poslova zaključila je da bi se trebalo oprostiti od spokoja koji je godinama vladao i okrenuti promenama koje podrazumevaju i pojačanje vojnih sposobnosti. „U Berlinu je ruski napad novu nemačku vladu naterao da iznova promisli neke aspekte, poput pitanja bezbednosti. Razmišljanje bez ograničenja u tom slučaju znači ulaganje 100 milijardi evra u jačanje nemačke vojske.“ Nemačka je isto tako, dodala je Berbok, odustala od svoje doktrine „promene kroz trgovinu“, koja je decenijama služila kao osnova za izgradnju odnosa sa istočnim blokom, a kasnije sa Rusijom.

Načelo „partnerstva u vođstvu“, smatra nemačka ministarka spoljnih poslova, mora biti okrenuto ka zaštiti i jačanju otpornosti demokratije. „Demokratije su podložne napadima, jer je njihov sastavni deo otvorenost za političke rasprave.“

Na kraju svog govora u školi koju su 1933. osnovali jevrejski emigranti, nemačka ministarka dala podršku ženama SAD koji su izašle na ulicu kako bi protestovale protiv odluke Vrhovnog suda koji je otvorio put zabranama abortusa u toj zemlji.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-550-551-letnji-dvobroj/
https://www.nstore.rs/product/nedeljnik-pretplata-print-eden/
https://www.nstore.rs/product/pretplata-na-digitalno-izdanje-nedeljnika-2000-knjiga/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.