Građanima Filadelfije, makar onima koji političku „najluđu noć“ provode pored radija, tokom večeri se obratio bivši i potencijalno budući predsednik Donald Tramp, i poručio im sledeće: „Ako pobedimo u Pensilvaniji, pobedićemo na izborima“. Znao je Tramp ono što su znali i očekivali svi – da će borba za Pensilvaniju biti gusta i vrlo verovatno najvažnija.

Na kraju, vrlo je izvesno da će 19 pensilvanijskih elektora biti obojeni u crveno, pošto se na osnovu više od 70 odsto izbrojanih glasova, razlika  već popela na skoro 200.000 glasova u korist Trampa.

Gusto u ovoj severoistočnoj državi je bilo i Tramp (najverovatnije) jeste pobedio. Međutim, mnogo će još listića morati da se prebroji pre nego što saznamo hoće li se Trampova teza izgovorena na radiju na kraju i obistiniti (mada su mnogi govorili da je Pensilvanija rešila izbore još 13. jula).

Sve su kristalniji rezultati i iz druge „sving“ države koja je tokom noći bila neizvesna – Džordžije.

Ova savezna država nosi 16 elektora, i smatra se relativno novom „sving“ državom. Oko nje je počelo da se lomi nakon predsedničkih izbora 2020. godine, kada je Donald Tramp pozvao državne zvaničnike Džordžije da „pronađu“ dovoljno glasova, preokrenu izbore i donesu mu pobedu. 

Ankete CBS News-a pokazuju da u Kamala Haris u Džordžiji uživa podršku oko 86% afroameričkih glasača (poređenja radi, Bajden je imao podršku od 88%), dok Trampa više podržavaju belci, posebno oni s nižim obrazovanjem.

Pred zatvaranje poslednjih birališta, na 88 odsto prebrojanih glasova, Tramp vodi u ovoj državi za više od 100.000 glasova. Demokrate će, ako se situacija u samom finišu ne preokrene, izgubiti ovu državu koja je za Bajdena 2020. godine bila jedna od ključnih.

U Vinskonsinu, još jednoj državi u kojoj se očekivala tesna borba, nakon neizvesne trke tokom prve polovine prebrojanih glasova, republikanski kandidat se odvojio i na uzorku od 60 odsto drži razliku od nekoliko desetina hiljada. Bila bi to još jedna – 10 elektora teška – država koja bi iz ruku demokrata prešla u ruke republikanaca, mada i dalje ima prostora da se tu stvari promene.

Tradicionalno žestok „battleground“ i ove godine biće Arizona, a da li će je demokrate sačuvati, ili će im republikanci ukrasti još 11 elektora, prerano je reći na uzorku od 50 odsto, s obzirom na to da se razlika dveoje kandidata broji u stotinama.

Neizvesno će biti na tradicionalno demokratskom severozapadu, konkretno u Nju HempširuNju Džersiju i možda i najvažnijoj na tom potezu Virdžiniji, koja je tokom noći izgledala kao da će izmeći iz ruku demokratama. Umalo da to bude slučaj i sa Nju Meksikom, u kojem tranutno Kamala ima nekoliko desetina hiljada prednosti.

Jedino što je u ovom trenutku izvesno, jeste da će se brojati još dugo, i da će se pitanje pobednika najverovatnije prelomiti na nekoj od ovih država. Ili na svima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.