Sa 150 zaposlenih, godišnjom proizvodnjom od preko 50.000 tona kamene vune i preko 10 tržišta na koja redovno izvozi, Knauf Insulation Srbija danas predstavlja važan činilac privrede na Jugu Srbije i cele zemlje. I ne samo da je pokretač u okviru građevinske industrije, nego je i sinonim za dobrog poslodavca i, što je za budućnost ovog kraja veoma značajno, pokretač promena na polju održivog poslovanja i kontinuiranih ulaganja u očuvanje životne sredine.

Kamena vuna je proizvod koji istovremeno pruža toplotnu, zvučnu i zaštitu od požara i nudi sve ono što je sada neophodno za savremenu gradnju – smanjenu emisiju štetnih gasova, povećanje energetske efikasnosti, komfor i dobrobit korisnika. Zanimljivo je, međutim, da je ona jedan od starijih materijala za efikasnu izolaciju, a da je priča o surduličkoj kamenoj vuni započela još 1974. godine. A evo i kako je krenula ova priča, a možemo slobodno da je i nazovemo – priča o inovacijama i održivosti.

Istorijat

U vreme velike naftne krize koja je zadesila svet 1973, kao i mera štednje energije koje je tadašnja SFRJ propisala te i narednih godina, tadašnja „Galenika“ je procenila da je potrebna izgradnja novog pogona, i to na mestu stare fabrike vodenog stakla. Kao treća fabrika kamene vune u staroj Jugoslaviji (prve dve su bile u Sloveniji) dobila je naziv po Titovom rođendanu – „25. maj“ a i puštena je simbolično u rad baš na taj dan 1974. godine.

Za prvog rukovodioca, šefa pogona, postavljen je mladi tehnolog Ljubiša Misić iz Zemuna, koji je formirao prvi tim i koji je učestvovao u rešavanju svih izazova i problema u proizvodnji tokom prve godine. Ali po stabilizaciji samog procesa proizvodnje, usledile su nove inovacije za ovaj kraj i celu zemlju.

Još u ranim fazama rada fabrike postojala je ideja da se počne sa proizvodnjom vune za građevinarstvo, ali su se tek 1984. godine stekli uslovi za izgradnju nove proizvodne linije za impregnisanu kamenu vunu. Nova linija je građena dve godine i puštena u probni rad 5. septembra 1986. godine, sa kapacitetom od 20.000 tona meke, polutvrde i tvrde kamene vune.

„Galenika“ je, kao prevashodno fabrika farmaceutskih proizvoda sa izraženom brigom za zdravlje radnika u tako delikatnoj proizvodnji sa brojnim faktorima rizika, započela ergonomska istraživanja celokupnog proizvodnog sistema „radnik – tehnologija – okruženje“, za pogon mineralne vune u Surdulici. Iz ovog istraživanja nastala je 1980. godine ergonomska studija, a profesori iz Beograda, Zagreba i Ljubljane, verovatno prvi u Evropi, izneli su svoj sud o zaštiti na radu i brizi o zaposlenima.

Takav inovativni pristup uvek je pratio surduličku fabriku. Čak i najtežih 90-ih godina bilo je potpuno drugačijih pristupa – fabrika pod nazivom „25. maj“ postala je deoničarsko društvo „Vunizol“. Bio je to prvi pokušaj drugačijeg, marketinškog pristupa tržištu – sa novim brendom čije ime opisuje proizvod i njegovu glavnu karakteristiku – VUNa za IZOLaciju.

Krajem 90-ih i početkom novog milenijuma, „Vunizol“ se upušta u još jednu novu aktivnost: otvaranje briketirnice, tj. pogona za reciklažu otpadne kamene vune i proizvodnju briketa.

Osim njih, od recikliranog materijala proizvode betonski elementi za popločavanje koji krase brojne pločnike Beograda, Surdulice, Vrnjačke Banje…

Sadašnjost

Možda najznačajnije promene i inovacije jesu one koje su došle sa privatnim vlasnikom, kompanijom Knauf, koja je krajem 2005. godine akvizicijom preuzela fabriku. Novom proizvodnom linijom koja je instalirana 2007. godine višestruko su povećani kapaciteti, što je omogućilo rapidan rast proizvodnje i prodaje. Sam podatak da je proizvodnja i prodaja pod Knauf Insulationom udesetostručena dovoljno govori o tome.

Od tada pa do danas, svake godine je ulagano u novi deo opreme ili u zamenu postojeće, uređenje fabričkog kruga, kupovinu zemljišta i ulaganje u novi magacinski prostor. Do 2024. godine, u fabriku koja sada održivo posluje uloženo je preko 50 miliona evra.

– Pre pola veka, četrdeset prvozaposlenih je hrabro krenulo u proizvodnju, što je u velikoj meri obeležilo industrijski razvoj u malenoj Surdulici. Bilo je više investicionih ciklusa u fabriku u proteklih pola veka – kaže Tihomir Civkaroski i naglašava: Održivi razvoj i cirkularna ekonomija su ono što će obeležiti narednu deceniju rada naše fabrike na koju ćemo, verujem, da budemo još ponosniji kada Knauf grupa bude slavila 100 godina poslovanja, 2032. godine.

Od svog dolaska u Surdulicu, Knauf Insulation je dobar sugrađanin i član zajednice, budući da zapošljava oko 150 ljudi i prehranjuje barem isto toliki broj porodica. Do danas su organizovane brojne akcije sa lokalnim stanovništvom i organizacijama, uz podršku lokalne vlasti: pokloni za đake prvake, pomoć zdravstvenom centru i obližnjim školama u vidu doniranja opreme, nagrade za đake generacije, predstave i likovni konkursi za decu, sadnja drveća, sponzorisanje različitih manifestacija, nagradni konkursi za lokalne novinare, ekološka nedelja i još mnoge druge.

I ono najvažnije smo ostavili za kraj: Knauf Insulation je posvećen daljem razvoju i dužem boravku u Srbiji, na jedan posvećen, održiv i domaćinski način.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.