Na prestolu je od svoje 25 godine, služilo ju je 14 britanskih premijera i sastala se sa 13 predsednika SAD. Ona je usidrila zemlju kroz neizvesnost – i sopstvene drame kraljevske porodice. Dok Britanija ove nedelje slavi 70 godina kraljice Elizabete II na prestolu, čitav svet se podseća šta je sve proživela sa krunom na glavi i slavi njen kontinuitet na prestolu.
Vladavina kraljice Elizabete je obuhvatila praktično čitavu eru posle Drugog svetskog rata, čineći je svedokom kulturnih preokreta od Bitlsa do Bregzita, tehnološkog napretka od bežičnog radija do Zuma, političkih lidera od Vinstona Čerčila do Borisa Džonsona.
Možda nijedna živa osoba nije srela toliko poznatih ličnosti, galeriju heroja i zlikovaca u rasponu od Nelsona Mandele do Vladimira V. Putina. Ali njeni bezbrojni susreti sa običnim ljudima ostavili su možda najtrajniji pečat britanskog monarha sa najdužim stažom u istoriji.
Ovo su neke od najvažnijih godina njene vladavine.
1953 – Krunisanje
1957 – Prva zvanična poseta Sjedinjenim Američkim Državama i prva božićna poruka emitovana na televiziji
1965 – Beatlemania došla do Bakingemske palate
1966 – Tragedija u rudniku Aberfan
1981 – Venčanje pricna Čarlsa i lejdi Dajane
1986 – Prva poseta Kini
1996 – Susret sa Nelsonom Mandelom
1997 – Smrt lejdi Dajane
2007 – Pedeseta godišnjica prvog televizijskog obraćanja
2012 – Letnje Olimpijske igre u Londonu
2020 – Afera Hari i Megan
2020 – Koronavirus
2021 – Smrt princa Filipa
2022 – Platinasti jubilej
ŽIVOT KRALJICE ELIZABETE U SLIKAMA
Platinasti jubilej kraljice Elizabete II dokaz je postojanosti, jednog od važnijih kontinuiteta moderne istorije. A ništa kao fotografije ne svedoči o broju događaja po jedinici vremena.
U ovom slučaju govorimo o sedam decenija.
Od slika u sepiji sa njenog krunisanja 1953. do njenog emotivnog televizijskog obraćanja naciji koja je zahvaćena pandemijom 2020. godine, kraljica je bila prisutna u britanskom životu za života mnogih generacija.
Njeni „politički trijumfi“ podigli su zemlju. Njene tuge – teški dani nakon smrti Dajane, princeze od Velsa, ili izolacija koju je nametnuo kovid, njeno tugovanja za preminulim mužem, princom Filipom – postale su tuge nacije.
Fotografije ispod su mali prikaz njene vladavine.