U okviru projekta Nemačke razvojne saradnje „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“, koji realizuje Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, obeležen je zvaničan početak saradnje sa 20 lokalnih samouprava koje će, zajedno sa drugim partnerima, raditi na unapređenju usluga socijalne zaštite u Srbiji. Pored navedenog ministarstva koje predstavlja političkog partnera, aktivno učešće na projektu ima i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kao implementacioni partner.

– Srbija ima sveobuhvatan sistem socijalne zaštite koji treba kontinuirano jačati da bi se rešila nejednakost ili jednostavno da bi se bliže ispunili evropski standardi. A obezbeđivanje socijalnih usluga za sve građane kojima je ona potrebna predstavlja značajan instrument za oblikovanje društva i za pomaganje onima koji imaju poteškoće pri uključivanju u društvo. Kroz razne aspekte podrške nastojimo da unapredimo postojeće usluge za socijalno i ekonomsko uključivanje, koje u fokusu imaju rodno specifične potrebe. Žene i druge ugrožene grupe, kao što su Romi, osobe sa invaliditetom, stanovnici ruralnih područja i drugi, često nisu u mogućnosti da ravnopravno učestvuju u društvenom i ekonomskom životu i ograničeni su u svom društvenom životu – izjavio je Per Krumri, šef odeljenja za rad i socijalna pitanja Ambasade Savezne republike Nemačke u Srbiji.

Lokalne samouprave koje učestvuju u projektu suočavaju se sa izazovima u sprovođenju integrisanih usluga za socijalnu i ekonomsku inkluziju ranjivih grupa poput žena, osoba sa invaliditetom, Roma, starijih osoba i stanovnika ruralnih područja. Ove grupe su često isključene iz društvenog i ekonomskog života zbog predrasuda, rodnih stereotipa i nedostatka adekvatne podrške. Projekat „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ ima za cilj da pomogne u prevazilaženju tih prepreka kroz razvoj i širenje integrisanih i rodno odgovornihsocijalnih usluga na lokalnom nivou.

– Projekat je započeo u aprilu 2023. godine i traje do marta 2026. godine, a ukupan iznos budžeta je 9.500.000 evra. Projekat se sastoji od četiri komponente i usmerene su na jačanje integrisanih usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou, stvaranje podsticajnog okruženja za ekonomsko osnaživanje žena, podizanje svesti o diskriminaciji na osnovu roda, nacionalne pripadnosti i drugih svojstava i podrška normativnom okviru za socijalno i ekonomsko uključivanje i njegovu primenu na lokalnom nivou. Kao ključni implementacioni partner, zajedno sa 20 jedinica lokalnih samouprava i GIZ-om, do sada smo uspešno sarađivali na brojnim aktivnostima, od podizanja svesti kroz kampanje „Stop femicidu“ i „Unapredi rodnu ravnopravnost“ do rada na Akcionom planu za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije i razvijanju softvera za izveštavanje i praćenje primene Zakona o rodnoj ravnopravnosti – rekao je Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i izrazio uverenje da će nastavak ovog projekta, koji u fokusu ima jačanje integrisanih usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou, u svim njegovim komponentama biti uspešno realizovan.

 

 

Tomislav Žigmanov. Za GIZ: Darko Radulović

 

 

U 20 odabranih lokalnih samouprava, među kojima su Novi Pazar, Pirot, Raška, Prijepolje, Bač i Požarevac, razvijaju se i sprovode usluge koje uključuju psihosocijalnu, zdravstvenu i ekonomsku podršku ženama koje su žrtve nasilja, kao i druge integrisane pristupe. Na primer, uspostavljanje Kluba za inkluzivnu rehabilitaciju mladih sa problemima u ponašanju ili uvođenje profesionalne orijentacije unutar Savetovališta za brak i porodicu. Pored toga, projekat pruža tehničku podršku u prilagođavanju zakonodavnog okvira za borbu protiv diskriminacije i unapređenje rodne ravnopravnosti. Takođe, u saradnji sa organizacijama civilnog društva, radi se na podizanju svesti o diskriminaciji i promociji rodne ravnopravnosti.

– Ovaj projekat je logičan nastavak mnogih aktivnosti koje je Republika Srbija do sada sprovodila. Važno je da se danas nastavi sa procesom inkluzivnog delovanja svih interesnih strana, da se svi oni koji se osećaju kao osetljiva kategorija u ovom društvu, posebno žene iz osetljivih grupa, aktivno prepoznaju i na pravi način uključe na tržište rada, za koje mislim da postoji ogroman prostor za naše aktivnosti u tom pravcu. Iskreno se radujem što ćemo se i u budućnosti baviti posebno osetljivim kategorijama žena u budućnosti – izjavila je Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena u Srbiji.

 

 

Tatjana Macura. Za GIZ: Darko Radulović

 

 

Pored razmene iskustava u ovoj oblasti, učesnici su se upoznali i sa obukama i stručnom podrškom koja će biti obezbeđena u naredne dve godine, posebno u oblastima borbe protiv diskriminacije i unapređenja rodne ravnopravnosti. Ove aktivnosti su ključne za jačanje kapaciteta lokalnih samouprava, privatnog i civilnog sektora u pružanju socijalnih usluga, kao i za osnaživanje žena i drugih ranjivih grupa.

– Početak ovog značajnog projekta predstavlja kontinuitet naše saradnje sa GIZ-om i odražava našu posvećenost zajedničkom unapređenju pre svega osetljivih grupa u Srbiji, a zajedničkim radom pokazujemo da postoji prostor za napredak. Izražavamo iskrenu zahvalnost i GIZ-u i Saveznom ministarstvu za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Nemačke što su uočili ovaj problem, obezbedili sredstva i što su nam zajednički partner u sprovođenju ovog projekta. U 20 lokalnih zajednica širom Srbije biće razvijene rodno odgovorne integrisane usluge – objasnio je Srđan Barac, posebni savetnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Projekat podržava razvoj i širenje integrisanih i rodno odgovornih usluga za socijalno i ekonomsko uključivanje žena i drugih ranjivih grupa na lokalnom nivou, a ovaj događaj predstavlja značajan korak ka unapređenju socijalnih usluga u Srbiji i ekonomskoj inkluziji žena i drugih ranjivih društvenih grupa, sa ciljem kreiranja pravednijeg i ravnopravnijeg društva.

– Socijalna inkluzija i unapređenje položaja društvenih grupa u većem riziku od diskriminacije treba da bude stalna tema i jedan od prioriteta javnih politika. U ovom trenutku znamo, a ovo je samo jedan od primera, da naši sugrađani u ruralnim i udaljenim oblastima nemaju isti pristup uslugama kao stanovnici gradova. U projektu „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ Poverenik učestvuje u čitavom spektru aktivnosti, a jedna od ključnih se odnosi na organizaciju radionica na lokalnom nivou o prepoznavanju i reagovanju na diskriminaciju, zbog čega želim da naglasim značaj aktivnog učešća lokalnih zajednica i međuopštinske saradnje – dodala je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.