(Beta) – Britanski istraživači se pripremaju da započnu kontroverzni eksperiment u kome će zaraziti zdrave dobrovoljce koronavirusom kako bi bolje proučili bolest u nadi da će tako ubrzati razvoj vakcine.
Pristup, koji se naziva studija izazova, je rizičan, ali zagovornici kažu da može brže da donese rezultate u odnosu na standardno istraživanje.
Vlada Velike Britanije je najavila da će u studiju uložiti 33,6 miliona funti.
Imperijal Koledž London saopštio je danas da će se studija, koja uključuje zdrave dobrovoljce između 18 i 30 godina, sprovesti u partnerstvu sa Odeljenjem za poslovnu, energetsku i industrijsku strategiju, „Royal Free London NHS Foundation Trust and hVivo“, kompanijom koja ima iskustva u sprovođenju testiranja.
„Namerno zaražavanje dobrovoljaca poznatim ljudskim patogenom nikada se ne preduzima olako“, rekao je profesor Piter Openšou, suistraživač studije, ali je naveo da takve studije omogućavaju izuzetno bitne informacije o bolesti.
U prvoj fazi studije, istraživači će težiti da utvrde najmanji nivo izloženosti potreban za izazivanje bolesti. Zatim će koristiti isti model izazova da prouče kako potencijalne vakcine deluju u telu, imunološki odgovor tela i potencijalne tretmane.
Predsedavajuća Radne grupe za vakcine Kejt Bingam rekla je da će istraživanje poboljšati razumevanje virusa i pomoći će u donošenju odluka o istraživanju.
„Mnogo toga možemo naučiti o imunitetu, o tome koliko dugo vakcina štiti od ponovne infekcije“, navela je ona.