Nakon što su sirijski pobunjenici, posle višednevnih borbi uspeli da uđu u Damask i svrgnu Bašara al Asada koji je 24 godine vladao zemljom, kod ambasada te zemlje širom sveta organizovane su proslave. Sirijske izbeglice u Libanu su istog dana počele da se vraćaju u svoju zemlju, a danas na stotine Sirijaca čeka na granicama Turske.
Sirijske izbeglice okupile su se danas na graničnim prelazima u južnoj Turskoj, neki kampuju pored barijera na prelazima, neki se greju pored improvizovanih vatri ogrnuti ćebadima.
Neki od njih rekli su, prenosi agencija Beta, da planiraju da započnu potpuno nove živote posle pada Asada, „lidera koji je ubijao njihov narod“, dok drugi govore da su „veoma srećni i da će se svi vratiti iz Turske, uprkos tome što im je pružila utočište na više od deset godina“.
A kako je po Asadovom svrgavanju saopštio ministar Turske Hakan Fidan, ta zemlja je spremna da pomogne sirijskim izbeglicama da se vrate u svoju zemlju.
Kako tvrde, Turska podržava obnovu Sirije, želi da ta zemlja i njeni stanovnici žive u harmoniji sa susedima i tu su uz njih u novom razdoblju (kako nazivaju pad Asadove vlade).
Sirijske izbeglice u Libanu pod posebnim su pritiskom zbog izraelskog bombardovanja zemlje, ali se sličan strah oseća u čitavom Bliskom istoku koji je zahvaćen krizom. Kako je AP preneo, od početka pobune u Siriji, određeni broj izbeglica koje žive u Libanu, s vremena na vreme su prelazile granice dve zemlje u potrazi za bezbednošću.
Prevrat koji se u njihovoj zemlji desio i ono što je vođa pobunjeničkih grupa nazvao „pobedu islamske nacije“ razlog je zašto sada na hiljade ljudi hrli ka sirijskoj granici. Iako situacija nije do kraja razrešena, ka granici u svakom trenutku putuje konvoj vozila.
Sirija je zemlja sa najvišom stopom emigracije. Od početka sukoba 2011. godine, svoju zemlju i domove napustilo je više od 14 miliona Sirijaca. Pretežno su prebegli u susednu Tursku, Liban, Jordan, Irak i Egipat, ali i u dalje krajeve, poput Evropskih zemalja.