Odluka tužioca Međunarodnog suda pravde da zatraži izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanijahua zbog navodnih ratnih zločina u Gazi, izazaval je podeljene rekacije zapadnih saveznika. Dok su francusko Ministarstvo spoljnih poslova i šef diplomatije EU podržali nezavisnost MKS-a, lideri SAD, Velike Britanije i šef diplomatije Italije odbacili su taj zahtev kao „nečuven i neprihvatljiv.“
Glavni tužilac MKS Karim Kan je zatražio u ponedeljak izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanijahua i ministra odbrane Joava Galanta zbog „izazivanja istrebljenja, izazivanja gladi kao metoda rata, uključujući uskraćivanje humanitarne pomoći i namerno ciljanje civila u sukobu“, prenosi RTS.
Nalozi za hapšenje su traženi i za lidere Hamasa – Jahje Sinvara, Mohameda Deifa i Ismaila Hanijea, a zbog istrebljenja, ubistva uzimanja talaca, silovanja i seksualnih napada.
Ministarstvo spoljnih poslova Francuske saopštilo je da podržava nezavisnost Međunarodnog krivičnog suda i njegovu „borbu protiv nekažnjivosti u svim situacijama“, a povodom poziva tužioca MKS za izdavanje naloga za hapšenje lidera Izraela i Hamasa.
U saopštenju se dodaje osuda „antisemitskog masakara“ militantne grupe Hamas 7. oktobra, ali i mogućih kršenja međunarodnog prava izraelske vojske u Gazi.
„Što se tiče Izraela, biće do Pretpretresnog veća da odluči da li će izdati te naloge, nakon što ispita dokaze koje je priložio tužilac“, konstatuje se u saopštenju.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj obajvio je na platforim Iks (Tviter) da su sve države koje su ratifikovale statute MKS u dužnosti da sprovode njegove odluke.