Evropski pokret u Srbiji ocenio je da je izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića o postojanju „krila lojalista“ u Srpskoj naprednoj stranci (SNS) uznemirujuća i štetna, kao i da ugrožava temelje demokratije u Srbiji.
Vučić je izjavio da postoji krilo „lojalista“ unutar SNS-a, koje se, prema njegovim rečima, nedavno okupilo u jednoj manjoj crkvi, zaklinjući se „krvlju“ na lojalnost.
Evropski pokret je ukazao na zabrinutost građana, koji s pravom postavljaju pitanje da li se ova grupa zapravo formira kao neka vrsta paravojne jedinice i na koji način bi mogla delovati.
U saopštenju se dodaje da je Vučić napomenuo da još uvek nije dobio zaključke tog skupa, a da su njegovi članovi „proruski orijentisani i skloni metodama koje on lično ne podržava“.
Evropski pokret smatra da ova izjava ukazuje na ozbiljno podrivanje ustavnog uređenja Srbije, kao i na nespojivost s evropskim vrednostima.
Evropski pokret ističe da je demokratija nezamisliva bez političkih partija koje funkcionišu prema demokratskim principima, i da bi političke stranke i njihovi lideri morali biti zagovornici unutarpartijskog dijaloga, a ne nosioci straha i govora mržnje.
U saopštenju se podseća „na mračnu prošlost u kojoj su u Nemačkoj 1930-ih godina postojale partijama lojalne oružane formacije, što ovu situaciju čini još zabrinjavajućom“, piše Beta.
DIMITRIJEVIĆ: NADAM SE DA ĆE OSTATI U DOMENU VUČIĆEVE MAŠTE
Istoričar Bojan Dimitrijević upozorava za Fonet da je formiranje partijske vojske ili struktura koje se nalaze van kontrolisanog sistema bezbednosti veoma opasna okolnost za jedno društvo, jer „mnogi primeri iz prošlosti pokazuju kakve posledice može da proizvede ovakvo organizovanje pristalica jedne političke partije ili ličnosti“.
„Sve takve formacije, makar u evropskim društvima, ipak su stvar prošlosti i karakteristične su za epohu od pre 70 do 100 godina. Izuzetak se može pronaći možda u Severnoj Irskoj, gde i danas postoje nekakve slične grupacije, ali formirane po religijskoj ili kriminalnoj osnovi, a ne partijskoj“, naglasio je Dimitrijević.
Prema njegovom mišljenju, u Srbiji se potencijal za takve formacije nalazi u navijačkim grupama, koje mogu da budu njihova osnova, hijerarhijski su vođene, sastavljene od mladih, neiživljenih momaka i mahom u takvim grupama traže afirmaciju.
Videli smo takve momke i ovde, tu skoro, na blokadi raskrsnice u „Beogradu na vodi“. Ipak, nadam se da je čitava priča o „lojalistima“ u domenu Vučićeve mašte i da će tu i ostati. Sve drugo je više nego opasno, predočio je Dimitrijević.
MOMIR STOJANOVIĆ: „PARAVOJNA FORMACIJA“
Bivši direktor Vojnobezbednosne agencije (VBA) Momir Stojanović, u izjavi za FoNet, ocenio je Vučićevu izjavu kao skandaloznu i naglasio da bi nadležne službe u normalnim okolnostima pozvale predsednika na informativni razgovor kako bi utvrdile ko čini ovu grupu, kakva im je metodologija delovanja, kao i da li ih pravni sistem Srbije prepoznaje.
Stojanović je upozorio da je Vučić praktično saopštio postojanje „pretorijanske garde“ koja bi ga štitila.
Stojanović je ukazao na činjenicu da je Vučić, kao i mnogi drugi lideri u prošlim decenijama, stvorio privatnu paravojnu formaciju, koja nije pod kontrolom bezbednosnih službi.
On je podsetio na primere iz prošlosti, poput Željka Ražnatovića i drugih, koji su imali svoje paravojne jedinice, ali pod kontrolom službi bezbednosti.
PETAR BOŠKOVIĆ: „PRETORIJANSKA GARDA“
Vojni komentator Petar Bošković ukazuje za Fonet na činjenicu da nijedan evropski predsednik nakon Drugog svetskog rata nije formirao „pretorijansku gardu“, te ocenjuje da je Vučić sa ovom izjavom sebi dozvolio nešto što je opasno za bezbednost države.
Bošković smatra da Vučić u ovom trenutku očajnički pokušava da obezbedi lojalnost i zaštitu od strane „krvne“ grupe lojalista, u strahu da vojnici i policajci neće stati uz njega.
Draško Đuričić, bivši oficir specijalnih jedinica, rekao je Fonetu da izraz „lojalisti“ znači „odsudna odbrana“ i upozorio da Vučić ovu grupu označava kao „časnu i poštenu“, što implicira da oni koji nisu deo ove grupe nisu časni.
Đuričić smatra da je ovo znak ozbiljnih političkih previranja i potencijalnih opasnosti za sigurnost države.