Posle pokušaja ubistva bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa evropski populistički lideri, od Španije do Srbjie, ne gubeći vreme, iskoristili su taj napad za oštru kritiku političkih protivnika, piše sajt Politiko.
Tramp je na mitingu ;u Pensilvaniji u subotu metkom iz jurišne puške ranjen u uvo, u napadu je poginuo jedan gledalac mitinga, a dva su ranjena pre no što je snajperista Tajne službe ubio napadača, 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa koji je uspeo da ispali osam metaka.
Iako se malo zna o napadaču, a njegovi motivi se istražuju, nekoliko sati posle napada slovački premijer Robert Fico koji je i sam bio meta napada u maju, kritikovao je Trampove „političke protivnike“ zbog raspirivanja mržnje protiv njega.
Kritičari bivšeg američkog lidera „pokušavaju da ga oteraju, a kada im to ne uspe, toliko razbesne javnost da neki gubitnik uzme pištolj“, napisao je Fico na društvenim mrežama.
Dugogodišnji Trampov saveznik i lider britanske desničarske partije Reform UK Najdžel Faraž izjavio je da je „uznemiren“, ali „ne i šokiran“ napadom na Trampa, okrivljujući liberale i mejnstrim medije za pokušaj atentata, prenosi Politiko.
„Narativ koji o Trampu šire ovi njegovi protivnici ;liberali je tako gadan, tako neprijatan, i mislim da skoro podstiče ovu vrstu ponašanja“, rekao je Faraž.
Gert Vilders, lider holandske desničarske Slobodarske partije koja je većinska stranka u koalicionoj vladi, rekao je da „retorika mržnje mnogih levičarskih političara i medija, koji označavaju desničarske političare kao rasiste i naciste“ predstavlja „igranje vatrom“.
Neki evropski političari su čak aludirali na zlonamernu globalnu zaveru u kojoj su mediji i levičarske partije saučesnici.
Lider španske krajnje desničarske partije Voks, treće po snazi u španskom parlamentu, rekao je da je napad na Trampa orkestrirala „globalistička levica koja širi mržnju, propast i rat“.
Santijago Abaskal je optužio špansku levičarsku koalicionu vladu da je u savezu s istom „globalističkom zaverom“, dodavši da španski lideri verovatno „žale što ubica nije uspeo“.
Potpredsednik italijanske vlade Mateo Savini okrivio je „određene nasilne tonove levice“ za napad, a liderka Nacionalnog okupljanja u Francuskoj Marin Le Pen izjavila je da je atentat na Trampa „upozorenje za sve“ i da „Francuska nije bezbedna od tog nasilja“.
Belgijski lider krajnje desnice Tom Van Griken optužio je medije da „dehumanizuju“ i „demonizuju“ Trampa i čini se da je povukao paralelu između Trampa i ubijenog holandskog političara krajnje desnice Pima Fortejna.
Briselski portal podseća i na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića povodom napada na Trampa.
Vučić je rekao da je Tramp „čudom ostao živ“ i da je „vreme da se polako podižu slobodarske snage sveta“.
„To je sve ludilo satanizacije koju sprovode svakog dana i u kojoj postoji samo jedna dozvoljena istina i gde niko nema pravo na drugačije mišljenje“, rekao je Vučić.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin je rekao ;da je pokušaj ubistva Trampa „izraz dozvoljene i podstaknute mržnje“ i upozorio da je „i život Vučića ugrožen“.