Poljoprivrednici koji su traktorima bili ispred zgrade Banovine u centru Novog Sada, krenuli su nazad ka rafineriji gde već četiri dana traje stalna blokada ulaza.
Kako prenose mediji, nije bilo kontakta sa poslanicima vojvođanskog parlamenta koji je ranije danas raspušten.
Polljoprivrednici su poručili da ovako kako sada funkcionišu stvari u poljoprivredi nije održivo, da neće odsutati već da idu na dalju radikalizaciju.
Podsećamo, poljoprivrednici su oko podneva stigli do zgrade Banovine, na traktorima u protestnoj vožnji centrom Novog Sada, i tu su ostali oko sat vremena.
Oko 30 traktora krenulo je oko 11.15 od rafinerije u Novom Sadu ka centru grada, dok je 30 traktora ostalo ispred rafinerije kako bi ulazi ostali blokirani, rekao je Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika.
On je za N1 rekao da idu u protestnu vožnju do Banovine, da ih „malo i Novosađani vide“, da će se tamo stacionirati na oko sat vremena, a onda i vratiti do rafinerije.
Najavljuje radikalizaciju na svim punktovima, češće zatvaranje puteva, mostova, graničnih prelaza…
„Mi ćemo kaiš stezati, otvaraju se nove blokade, danas imamo još 4 – 5 novih punktova“, naveo je on.
Na pitanje da li će se odazvati na poziv za razgovore Filipović odgovara: „Gospodo, sprovedite ono što je 2023. potpisano. Tek nakon toga možemo da razgovaramo.“
Blokade na više lokacija
Pančevačkoj rafineriji je zatvoren put ka Smederevu, rekli su danas predstavnici udruženja Inicijativa za opstanak poljoprivrednika.
Prema rečima Miloša Stojadinovića koji učestvuje u blokadi zatvoren je magistralni put prema Pančevu iz pravca Bavaništa i Brestovca i blokiran put ka Smederevu.
Poljoprivrednici ističu da zahtevi ostaju nepromenjeni i da nastavljaju blokade do ispunjenja, odbijaju poziv resornog ministarstva i Vlade Srbije da otpočnu razgovor pre toga.
Najvažniji zahtevi, posle čijeg ispunjenja bi, kako kažu „otišli kući“ su da se uredi robna berza, povećaju subvencije po hektaru sa 18.000 dinara na 35.000, da cena dizela na pumpi bude bez akcize i poreza na dodatu vrednost (PDV), umesto, kako je Vlada predvidela, da se plati puna cena, a zatim traži povraćaj 50 dinara.
Među zahtevima je i da država pomogne da se refinansiraju krediti sa kamatom od jedan odsto jer su zaduženi, a žitarice ne mogu da prodaju ni po bagatelnim cenama od 13 dinara za kukuruz i oko 20 dinara za pešnicu, a prepolovljene su cene i soje i suncokreta u odnosu na prošlu godinu.
Protest predvode četiri udruženja – Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženje poljoprivrednika Aradac, a pridružilo se još nekoliko, među kojima su ;“Elemirski paori“, „Složni Pidikanci“ iz Bavaništa, „Paori iz Padine“ i Udruženje „Stig“.