Nezadovoljni poljoprivrednici blokirali su od jutros sve glavne ulaze u Pančevo, ali i izlaze iz tog grada. Dogovoren je sastanak u Vladi Srbije za sutra u 9 časova, gde će sedam udruženja razgovarati sa premijerkom i ministrima poljoprivrede i finansija, piše N1.

Kako kaže Dejan Trajković iz Udruženja „Naše mleko“ za N1 blokade, uprkos dogovorenom sastanku, trajaće sve dok se ne ispune svi zahtevi.

„Nećemo puštati nikog dok se svi zahtevi ne ispune. Sve ostaje na svojim mestima. Danas zbog velike cirkulacije saobraćaja propuštaćemo po malo, s vremena na vreme“, naveo je Trajković.

Reporter N1 Miloš Đošić, koji je na licu mesta i koji je do Pančeva išao jutros šest kilometara peške, javlja da su stvorile kolone duge više kilometara i da su ljudi koji čekaju u koloni nervozni.

„Prilaze poljoprivrednicima pokušavajući dqa ih ubede da ih puste da prođe. Od jutros se puštaju samo vozila Hitne pomoći i roditelji koji su sa decom u automobilima“, navodi naš reporter.

Blokada je počela jutros u 4 časa, jedna kolona je prepuštena da prođe oko 7 sati, a druga oko 11.

On dodaje da je situacija mirna i da je prisutna policija.

Kako navode, blokade ostaju sve do ispunjenja zahteva, a nezvanično se pominje da se kasnije tokom dana sprema još jedna blokada u Opovu.

Poljoprivrednici ne odustaju od protesta ni nakon što je predsednik Aleksandar Vučić najavio da će predložiti Vladi da prihvati neke od zahteva poljoprivrednika. Oni, naime, kažu da su pregovarači koji su juče bili kod Vučića „pioni“ i „sateliti“ vlasti i „provladina udruženja“.

Predstavnici Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga i Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije izjavili su, posle sastanka sa Vučićem, da su zadovoljni jer su njihovi zahtevi najvećim delom ispunjeni.

Odgovarajući na kritike poljoprivrednika koji su i dalje u protestu, oni su rekli da su to „dve odvojene priče koje su se igrom slučaja spojile u jednu“.

Odluka da se izađe na proteste usledila je nakon što je sedam udruženja iz različitih krajeva Srbije nije uspelo da postigne dogovor sa premijerkom Anom Brnabić, a potom odbilo poziv na sastanak sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Inače, poljoprivrednici traže povećanje subvencija po hektaru obradive površine, da premija za litar mleka umesto 15 bude 20 dinara kao i minimalnu otkupnu cena mleka od 78 dinara po litru plus prihod na dodatnu vrednost (PDV). Na listi zahteva je i da se na dizel ne obračunavaju akciza i PDV, da se uvede prelevman (zaštitna taksa) na mlečne proizvode koji se uvoze iz Evropske unije i država potpisnica sporazuma CEFTA kao i da se trenutna subvencija po kravi od 30.000 dinara uveća za 10.000 dinara.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.