Četvrtak je, ali je praznični, pa tako umesto kratkog prelistavanja novog broja Nedeljnika, dobijate pregled najvažnijih događaja za danas, jer je novi broj izašao juče i možete ga pronaći na svim kioscima i Nstore.
Šta nas danas očekuje?
Danas se obeležava 20. godišnjica razornog cunamija u Jugoistočnoj Aziji, pokrenutog zemljotresom magnitude 9,1. Ova katastrofa odnela je živote 230.000 ljudi, od kojih je 170.000 stradalo u Indoneziji.
Međunarodna dešavanja
U Moskvi će se održati sastanak Evroazijske ekonomske unije, uz prisustvo ruskog predsednika Vladimira Putina. U Južnoj Koreji opozicija planira da podnese zahtev za izglasavanje nepoverenja privremenom predsedniku Junu Suku Jeolu.
Dešavanja u Srbiji
U Beogradu je danas bogat dnevni program:
Vlada Srbije razmatra izmene zakona o poljoprivredi radi olakšanja upisa u registar poljoprivrednih gazdinstava. Radna grupa za unapređenje izbornog procesa sastaje se u 11.00 u Domu Narodne skupštine. dok će predsednik Srbije Aleksandar Vučić dodeliti u Palati Srbija ugovore o radu najboljim diplomcima medicinskih fakulteta i srednjih medicinskih škola u 12.00.
Ministarka nauke Jelena Begović uručiće priznanja za najbolje projekte građanskih naučnih istraživanja u Narodnom pozorištu u isto vreme. U sedištu Pokreta slobodnih građana, poslanik Vladimir Pajić govoriće o zahtevu za ostavku ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović. Zeleno-levi front održaće konferenciju za novinare u 15.00 ispred Opštine Savski venac povodom zaštite Beogradskog sajma i Generalštaba.
U 10 časova u Novom Sadu, održaće se sednica Skupštine grada, a za danas je u srpskoj Atini najavljen i protest studenata. Oni kreću iz Kampusa u protestnu šetnju, a najavljeno je da će njih 6 danas govoriti.
Nakon što su prošlog vikenda pripremili 1.200 porcija gulaša za studente koji blokiraju Univerzitet, poljoprivrednici u Novom Sadu nastavljaju akciju podrške studentima.
Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije rekao je da će i dalje organizovati akcije, uključujući kuvane obroke, kao znak solidarnosti. Pa tako danas poljoprivrednici “ kuvaju 3 oranije pasulja, dva mrsna i jedan posni, to će biti za nekih 500 studenata“, najavljeno je iz Inicijative.
Danas između 15 i 16 časova u Novi Sad bi trebao da stigne i nastavnik Nikola Milićević iz Šapca, koji je krenuo peške iz tog grada ka Novom Sadu, da bi se sastao sa studentima koji su u blokadi. Razlog je svojevrstan protest, jer mu je u školi gde radi, zabranjeno da sa učenicima stane na 15 minuta i tako oda poštu nastradalima u Novom Sadu.
U 10.00 u Drugom osnovnom sudu počinje glavni pretres po tužbi generalnog sekretara Veslačkog saveza Srbije protiv novinarke Snežane Đurić. Srpska radikalna stranka organizuje konferenciju za novinare u 12.00 u svom sedištu. U 18.00, Medija centar Terazije domaćin je javne sednice Komisije Saveta za štampu, dok Galerija nauke i tehnike SANU otvara izložbu „Prostor grada – prostor prirode“.
Sport
Na fudbalskim terenima, igra se zaostala utakmica Super lige između IMT-a i TSC-a (13.00), kao i mečevi engleske Premijer lige.
Evroliga u košarci donosi susrete između Albe i Real Madrida (19.00), Monaka i Efesa (19.00), Makabija i Žalgirisa (20.05), te Milana i Olimpijakosa (20.30). U ABA ligi, Dubai i Igokea sastaju se u 14.30.
Šta se dešavalo juče
STUDENTI VS DOLOVAC
Studenti su blokirali raskrsnicu Nemanjine i Kneza Miloša u centru Beograda, nakon čega su se uputili ka Vrhovnom javnom tužilaštvu gde su pročitali zajedničko pismo Zagorki Dolovac povodom nezadovoljstva radom institiucija u vezi sa tragedijom u Novom Sadu.
Celo pismo upućeno tužiteljki pročitajte na našem sajtu.
Nakon pisma, Vrhovno javno tužilaštvo saopštilo je da Zagorka Dolovac ponavlja poziv predstavnicima studentskog protesta da u što kraćem vremenskom periodu dođu na sastanak sa Vrhovnim javnim tužiocem, radi razgovora o realizaciji studentskih zahteva.
Zašto Grci, Bugari i Rumuni slave Božić 25.
Rimokatolička crkva i svi hrišćani koji vreme računaju po gregorijanskom kalendaru juče su slavili Božić, dan rođenja Isusa Hrista. Slavile su i mnoge zemlje sa većinskim pravoslavnim stanovništvom, poput Grčke, Bugarske, Rumunije, Ukrajine…
Zašto katolici i pravoslavci ne slave Božić istog dana i zašto neki pravoslavci slave Hristovo rođenje 25., a drugi za dve nedelje, za sajt Nedeljnika objašnjava kulturolog i verski analitičar Jovan Janjić.
Incidenti uoči sednice ispred Skupštine grada Beograda
Na ulaznim vratima Skupštine grada, uoči sednice o budžetu, više od 20 minuta trajalo je veliko guranje između aktivisti inicijative „Most ostaje“ koji su pokušavali da uđu u zgradu, i obezbeđenja koje im to nije dozvoljavalo.
U jednom trenutku se predstavnik te inicijative Đorđe Miketić probio sa par aktivista, i potrčao za jednim mladićem u crnoj jakni i kapuljači, tvrdeći da ih je taj čovek tukao.
Šta se na dan Božića dešavalo u Ukrajini
Vojnici Severne Koreje, koji Rusima pružaju podršku u regionu Kursk, ne utiču značajno na tok borbi, tvrdi Jevgen Jerin, portparol Ukrajinske vojne obaveštajne službe (GUR).
„Učešće Severnokorejaca u borbama nije promenilo situaciju. Nije to tako značajan broj vojnika. Međutim, oni uče i ne smemo da ih potcenimo. Vidimo da već primenjuju naučeno u nekim njihovim aktivnostima“, dodao je Jerin za AFP.
Šapićeva konferencija
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić odbacio je navode da je Beogradska služba bezbednosti čije je osnivanje najavio paraformacija, dodajući da osobe koje to tvrde „treba da bude sramota zbog takvih dezinformacija“.
On je na konferenciji za novinare u Starom dvoru rekao da takvu službu imaju samo najrazvijeniji gradovi.
„Nemojte da lažete ljude i da ih plašite. Laž je da neko pravi paraformaciju“, rekao je on.
Protest radnika pošte
Radnici Pošte Srbije juče su organizovali protest na platou ispred Palate Glavne pošte u Takovskoj 2 u Beogradu.
Njima su se pridružili i studenti sa 17 različitih fakulteta, koji su jednoglasno odlučili da podrže njihove zahteve, pružajući im podršku u borbi za prava i dostojanstvene uslove rada.
Vučić sa mladima
Predsednik Srbiji Aleksandar Vučić najavio je „koliko večeras ili narednih dana mnogo dokaza“ da poslednji događaji u zemlji „imaju ogromnu podršku spolja“.
Vučić nije, pak, odgovorio da li će i kada vlast ispuniti jednostavne zahteve studenata koji već nedeljama protestuju širom zemlje, zahtevajući odgovornost i pravdu za pad nadstrešnice u Novom Sadu i smrt 15 nedužnih ljudi.
NASLOVNE STRANE ZA DANAS
DANAS – „Studenti su u ćošak saterali i Miloševića“, piše list. „Dolovac i akademci žive u različitim državama“ – o reakcijama na poziv koji je javna tužiteljka uputila studentima.
NOVA – „Zagorka Dolovac pozvala akademce na razgovor“, povodom 1.000 pisama koja su joj doneli studenti. „Kardinal podržao studente i njihove zahteve“ – o božićnoj poslanici beogradskog nadbiskupa.
POLITIKA – List prenosi Vučićevu izjavu „Beogradu ne praštaju vodeću ulogu na Balkanu“. O pregovorima prosvetnih radnika sa predsednikom Srbije list piše: „Prosvetari prihvatili pa odbili dogovor sa državom“.
ISTORIJSKI PRETRES
Na današnji dan zabeleženi su značajni događaji iz različitih oblasti istorije, kulture i politike. Među njima se ističe rođenje engleskog pesnika Tomasa Greja, autora čuvene „Elegije napisane na seoskom groblju“, i Morisa Utriloa, samoukog slikara čuvenog po vedutama Pariza. Takođe, otkriven je radijum, prvi radioaktivni element, a otkrio ga je bračni par Kiri, dok je arheolog Hajnrih Šliman ostao zapamćen po otkriću Troje i Mikene, oslanjajući se na Homerova dela. Na političkoj sceni, Francuska i Austrija potpisale su Požunski mir 1805. godine, a kineski lider Mao Cedung, rođen na ovaj dan, postao je simbol revolucije i proglasio Narodnu Republiku Kinu.
Društvene i političke borbe obeležile su ovaj datum, uključujući pobunu dekabrista protiv carizma u Rusiji 1825. godine, dok su u Drugom svetskom ratu vođene bitke poput potapanja nemačkog broda „Šarnhorst“. Američki general Daglas Makartur proglasio je Manilu „otvorenim gradom“ usled japanske pretnje, dok su američki veterani 1971. okupirali Statuu slobode u znak protesta protiv rata u Vijetnamu. Istorijske promene uključuju i proglašenje slovenačke nezavisnosti 1990. godine, kao i uvođenje amandmana na Ustav SFRJ 1968. godine, koji su proširili autonomiju pokrajina.
Prirodne katastrofe i naučna dostignuća takođe su obeležili ovaj dan – razorni cunami 2004. godine odneo je preko 300.000 života, dok je u zemljotresu u iranskom gradu Bamu 2003. poginulo 50.000 ljudi. Kina je 2012. godine pustila u saobraćaj najdužu liniju superbrze pruge, dok su savremeni gubici uključili smrt sportistkinje i novinarke Milke Babović, muzičara Sema Riversa i borca za ljudska prava, nadbiskupa Dezmonda Tutua.
LEKTIRA ZA DANAS
Svi smo anksiozni zbog praznika, gungule oko njih, ali i porodičnih okupljanja. Očekuju nas neprijatni razgovori, još neprijatnija pitanja, ali odgovori ne moraju da budu toliko strašni.
Ključ za zaštitu vašeg mira tokom praznika jeste prihvatanje da se vaša porodica neće promeniti samo zato što je sezona praznika – čak i ako se deo vas nada da će se promeniti piše Sara Kuburić.
Nesvakidašnju epizodu o tome kako je Brazil ugostio „evropske Brazilce“, u prvom nastupu ovdašnjeg fudbala nakon sankcija, dočaraće vam njeni akteri Piše Miloš Jovanović.
Može li naš kontinent da preokrene trend i da stigne Kinu i SAD? Otrkiće vam Ivan Ostojić.
Osim božićnog albuma You Make It Feel Like Christmas iz 2017, Stefani skoro deceniju nije objavila ceo album. Ta pauza obavila je njen novi album Bouquet velom misterije. Priču o novom albumu Gven Stefani donosi Ivan Radojčić.
A o pop muzičarkama pisao je i ko drugi nego Branko Rosić.
Muzika 2024. je Tejlor Svift sa najvećom zaradom od turneja, povratak benda Oasis, Coldpay koji „tiho“ pobeđuju Sviftovu u ratu na Vembliju prebacujući stadionsku normu. Današnju scenu čine ženski individualci kao Bili Ajliš, Charli XCX, Chapell Roan, nasuprot dinosaurusima iz doba „kolektivizma“ – Rolingstonsi, AC/DC…