U srcu Finske, na ledenom jezeru Sajma, grupa volontera provodi zimske dane u poslu koji na prvi pogled deluje iscrpljujuće, skoro „rudarski“. Ipak, njihov cilj nije samo da prežive hladne dane, već da pruže šansu za opstanak jedne od najugroženijih vrsta foka na svetu. Zamislite ovo: osam sati svakog dana, na temperaturama od -20 stepeni, prebacujući sneg u ogromne hrpe – sve to, isključivo, za foke.

Saima je prstenasta foka, vrsta koja je nekada naseljavala široke prostore Finske. Populacija ove vrste foke sada je smanjena na samo jedno jezero na jugoistoku zemlje. Sa svega 495 preostalih jedinki, svaki život je od neprocenjive vrednosti. Da bi preživeli, ovi simpatični sisari prave „snežne pećine“ unutar nanosa, gde rađaju i odgajaju svoje mladunce, štiteći ih od ledenih temperatura i predatora, poput crvenih lisica.

Međutim, sa porastom globalnih temperatura, snežni nanosi koji su nekada bili prirodni zaklon za foke, danas nestaju. Foke više ne mogu da računaju na sigurne snežne kuće, pa su im ljudi pružili pomoć. Preko 300 volontera dolazi iz svih krajeva zemlje kako bi tokom zime, za vreme dugih i hladnih dana, prebacivali sneg u veštačke nanose. Ovi nanosi, duži i stabilniji od prirodnih, daju fokama nešto što im klima ne može garantovati: sigurnost.

„Pravljenje ovih snežnih pećina je kao izrada divovskih kućica za ptice“, objašnjava Vinsent Biard za Gardijan, koji je student i volonter sa Univerziteta Istočne Finske.

„Foke dolaze ispod snega i prave prolaze, stvarajući prostor u kojem mogu da odgajaju mladunce. To im daje priliku da opstanu.“

Volonteri dolaze u zoru i rade do sumraka, prevozeći potrebnu opremu skijama, boreći se sa mrazom i fizičkim naporima. „Zabavno je, zaista“, kaže Biard. „Osim toga, imaš pravi uticaj. Ako to ne bismo radili, foke bi brzo izumrle.“

Ovi manji „snežni gradovi“ zaista su pomogli da se broj foka poveća. Više od 300 mladunaca rođeno je u ovim veštačkim nanosima od 2014. godine. Prema rečima Jari Ilmonena, koordinatora programa „Naš život foke Saima“, trenutno se nalaze na uzlaznoj krivulji: „Rastemo i moramo imati nadu. Radimo sve što možemo.“

Ipak, izazovi su još uvek veliki. Saima foke su izuzetno osetljive na smetnje, a zaštita ove vrste uključuje striktne propise koji zabranjuju bilo kakav namerni pristup bez dozvole. Nekada su se smatrale gotovo izumrlima, sa manje 200 jedinki krajem 1980-ih, uzrokovanim lovom i postavljanjem ribarskih zamkai. Iako je danas lov zabranjen, pretnje i dalje postoje – a najnovija je ona koja dolazi od klimatskih promena.

Od 1925. godine, debljina leda na jezeru Sajma smanjivala se za 1,5 cm. Zimi, kada je sneg slab, prirodni nanosi brzo nestaju, a foke ostaju bez zaklona, što dovodi do tragedija – do 30% mladunaca umre usled izlagladnjivanja.

Ipak, veštački napravljeni snežni nanosi pokazali su se kao trajniji i stabilniji. U februaru, kada prirodni nanosi već nestanu, zakloni koje volonteri podignu – ostaju.

Ali, i dalje se postavlja pitanje: šta će biti u budućnosti? U zimama bez dovoljno snega, kao što je bila prošla, foke se suočavaju sa opasnošću da ne pronađu sigurno skrovište.

Zato tim sa Univerziteta Istočne Finske razvija plan B.

Kreiranje veštačkih kutija za gnežđene, koje se mogu koristiti čak i u godinama kada nema dovoljno snega, moglo bi biti rešenje. Iako za sada postoji samo oko 40 ovih kutija na jezeru, nadaju se da će u budućnosti biti mnogo više.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.