Fudbaleri Portugalije pobedili su reprezentaciju Slovenije u penal seriji rezultatom 3:0 i tako obezbedili prolazak u narednu fazu Evropskog prvenstva.

Utakmica na Vald stadionu u Frankfurtu posle 90 minuta i dva produžetka završena je nerešeno 0:0. Na kraju su pobednika morali da odluče penali, a tu su više sreće i umešnosti imali Portugalci.

Junak meča bio je golman Diogo Košta, koji je odbranio tri penala slovenačkim fudbalerima.

Slovenija jeste poražena, usled neiskustva u penal-serijama na velikim takmičenjima, ali je ekipa Matjaža Keka zadivila čitav fudbalski svet srčanošću, disciplinom, borbom i čvrstinom.

Jan Oblak je bio junak Slovenije tokom 120 minuta igre, a Dijego Košta Portugalije u penal-seriji. Slovenci su sva tri prva udarca sa „bele tačke“ promašili, preciznije Košta ih je odbranio.

Hteo je Ronaldo da postane heroj, ali mu se nije dalo. Njegova partija je bila nalik čitavom timu – mnogo pokušaja, ali bez gola. Oblak je potpuno dobio „bitku“ protiv prvog imena Portugalije, odbranivši mu presudni šut za pobedu u 90. minutu, pa i penal u 105. minutu. Ronaldo je dočekao malu „osvetu“ prilikom penal-serije, mada je i tad Oblak bio blizu.

Blok Slovenije je čitavih 120 minuta bio neumoljivo postojan i kao kruna je trebalo da dođe gol iz kontre, ali je Benjamin Šeško u 62. i 115. minutu promašio kolosalne prilike pred Dijegom Koštom. Imao je mladi as istoriju u svojim nogama, falilo je koncentracije, umesto brzanja.

Slovenija je bila apsolutni autsajder u grupi C, pa u osmini finala i jednog od glavnih favorita je dovela do ruba provalije. Podvig za aplauz i povratak kući uzdignute glave.

Na Portugalcima je da se spreme za Francusku, koja se takođe „provukla“ protiv Belgije.