Od ove godine jedan program mogao bi da pomeri Srbiju mnogo bliže zemljama koje su lideri razvoja bezgotovinskog društva. Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje – „Bolji način“ lansirala je POS program, namenjen trgovcima i drugim malim biznisima koji žele da unaprede poslovanje i povećaju broj kupaca uvođenjem prihvata kartica i drugih savremenih tehnologija za plaćanje. Planirano je da tokom tri godine bude opremljeno 25.000 prodajnih mesta što na postojećih nešto više od 120.000, pravi ogromnu razliku.
Sličan program sproveden je u Poljskoj (Cashless Poland) gde je na postojećih oko 700.000 dodato još 430.000 POS terminala, a broj trgovaca koji prihvataju bezgotovinska plaćanja za pet godina povećan čak 2,5 puta. Šta im je bio motiv da uđu u program? Kako ističu, želja da ne odbijaju kupce koji nemaju gotovinu, niži troškovi korišćenja terminala i povećanje prometa.
Sada i mali privrednici u Srbiji imaju šansu da naprave veliku promenu. Ko god želi da uvede bezgotovinska plaćanja može da se prijavi za dobijanje POS uređaja ili softvera za onlajn prodaju koji će im biti besplatno instaliran, a tokom prve godine korišćenja plaćaće nekoliko puta nižu trgovačku naknadu (maksimalno 0,99%). Program je otvoren i za institucije koje bi da uvedu bezgotovinsko plaćanje na šaltere.
Za POS program moguće je aplicirati preko sajta www.boljinacin.rs, ili banaka uključenih u program – AIK banka, Banca Intesa, Erste banka, Halkbanka, NLB Komercijalna banka, OTP banka, ProCredit banka, Raiffeisen banka i UniCredit banka. U sprovođenju Programa učestvuje i kompanija Payten.
Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje „Bolji način“ je zajednički projekat Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH i kompanija Mastercard i Visa, koji se sprovodi pod okriljem develoPPP programa Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u saradnji sa NALED-om i Ministarstvom finansija Republike Srbije.