Brnabić nakon nemira u Skupštini zaključila sednicu bez rasprave o tačkama dnevnog reda
Sednica je nakon pauze nastavljena. Ana Brnabić je uz zvižduke i vuvuzele u koje su duvali pripadnici opozicije pročitala sve tačake dnevnog reda bez rasprave, a potom i zaključila sednicu
Poslanici Skupštine Srbije danas su raspravljali o predlogu republičkog budžeta za 2025. i pratećim zakonima.
Nakon što je usvojen dnevni red i nakon što je sednica trebalo da počne, predstavnici opozicije podigli su transparente na kojima je pisalo „krvave su vam ruke“ i „korupcija ubija“, na šta su poslanici vlasti odgovorili sa transparentima na kojima je pisalo „žuti ološu, korupcija i lopovluk su vaše srednje ime“.
Pojedini poslanici opozicije približili su se klupama na kojima sede predstavnici Vlade što je izazvalo najpre verbalni a onda i fizički sukob.
U tom trenutku u salu je ušlo i obezbeđenje ali je komešanje nastavljeno tokom kojeg je razmenjeno i nekoliko udaraca.
Brnabić je u više navrata tražila od poslanika da se vrate u klupe i rekla da je njihovo ponašanje „sramota za taj dom“ i „pljuvanje po žrtvama“ u Novom Sadu.
Incidenti su potom nastavljeni na galeriji skupštinskog zdanja gde su najpre poslanice vladajuće većine razvile transparent s natpisom „Žuti lopovi hoće rat, Srbija hoće rad“ posle čega je deo poslanica opozicije pokušao da ukloni transparent.
Kraće koškanje prekinuto je pošto je na galeriju ušlo skupštinsko obezbeđenje.
Opozicioni poslanici najavili su ranije da će blokirati rad sednice, odnosno da će onemogućiti da se raspravlja o zakonima koji su na dnevnom redu jer je predsednica skupštine Ana Brnabić odbila njihov zahtev da se zbog tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, kada je zbog obrušavanja nadstrešnice poginulo 15 ljudi, zakaže sednica na kojoj bi se raspravljalo o nepoverenju vladi Srbije. Predlog nije prihvaćen.
Ana Brnabić je nakon meteža proglasila pauzu, tokom koje se i obratila javnosti.
„Ovakvo gaženje dostojanstva Skupštine nikad u istoriji ovog doma nije zabeleženo osim kada su palili parlament 5. oktobra. Pitam građane ko u Srbiji ovo želi. Postoje ljudi u Prištini koji to žele, Aljbin Kurti koji se ovome veseli, neka Slobodna Bosna, hrvatski mediji, neke zemlje koje ne žele mirnu, jaku stabilnu, prosperitetnu Srbiju“, rekla je Brnabić na vanrednoj konferenciji za novinare.
Tokom pauze, izjave su davali i poslanici opozicije. Poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović izjavio je danas da je tokom incidenta u Skupštini Srbije povređeno nekoliko njegovih kolega, Pavle Grbović je optužio vlast da je unapred pripremila i režirala sukob u sali Skupštine Srbije, dok je Marinika Tepić potvrdila da je crvenom tečnošću polila poslanike SNS-a pošto joj je jedan od njih zavrnuo ruku.
Brnabića je kazala da rad Skupštine mora da bude nastavljen, jer je u pitanju bužet za 2025. godinu, pa je uprkos povicima opozicije „ne može, ne može“, saopštila da je završena načelna rasprava.
Potom je pročitala tačke dnevnog reda i pošto se niko nije javio za raspravu, odmah je zaključila sednicu.
„Niste nas sprečili, Srbija će pobediti, nikada nas nećete pobediti i destabilazovati Srbiju“, uzviknula je Brnabić opoziciji koja je zvižducima ispratila njeno obraćanje.
Po proceduri ostalo je još da poslanici glasaju o dnevnom redu, a da li će to biti obavljeno danas ili će biti određen dan za glasanje, za sada nije poznato.
Šef poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov izjavio je kasnije da će sednica parlamenta, biti redovno nastavljena i da će svi akti biti usvojeni.
PLANIRANI BUDŽET
Prihodi i primanja budžeta u narednoj godini, kako je predložila vlada Srbije, biće 2.346,2 milijarde dinara, rashodi i izdaci 2.660,2 milijarde dinara. Deficit budžeta iznosiće tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu iznosi 4,2 odsto BDP-a.
Na dnevnom redu sednice parlamenta je, pored predloga budžeta za narednu godinu, više od 50 tačaka, o kojima će se obaviti zajednički načelni pretres.
Na dnevnom redu današnje sednice skupštine je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji je podnelo 105 narodnih poslanika.
Poslanici treba da raspravljaju i o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, Zakona o energetici i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kao i o Predlogu zakona o uslugama i Predlogu zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
Na dnevnom redu su predlozi zakona o sprečavanju pranja novca, akcizama, infrastrukturnim i energetskim projektima, podsticajima u poljoprivredi, o komunalnim delatnostima, o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance, kao i predlozi potvrđivanja više međunarodnih sporazuma, ugovora i memoranduma.
Pred poslanicima su i Predlog odluke o izboru članova Saveta Agencije za energetiku, lista kandidata za predsednika Komisije za zaštitu konkurencije i lista kandidata za članove Saveta komisije.
Odlučivaće se i o imenovanju stalnog sastava Republičke izborne komisije, o davanju saglasnosti na finansijske planove za 2025. godinu Regulatornog tela za elektronske medije, Agencije za energetiku i Komisije za hartije od vrednosti.
Na dnevnom redu sednice skupštine bio je i Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju ali ga je vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure s obrazloženjem da su potrebne dodatne konsultacije.