Poslovanje vođeno podacima (data-driven business model) označeno je kao ključno za poboljšanje poslovnih procesa, ali nedostatak digitalnih stručnjaka bitno utiče na njegovu implementaciju. Ovo je jedan od najvažnijih zaključaka godišnjeg istraživanja nezavisne konsultantske kuće Horváth u kojem su učestvovali i direktori finansija iz Srbije.

Više od 150 finansijskih direktora učestvovalo je u Horváth CFO istraživanju deleći svoja očekivanja za 2024. godinu. CFO-ovi kompanija, koje većinom zapošljavaju preko 1.000 ljudi i godišnje ostvaruju profit od 250 miliona evra, izložili su svoje stavove o ovim i drugim važnim temama za poslovanje.

Gotovo svi ispitanici (86 odsto) istakli su važnost pravovremenog ulaganja u poslovne modele koji omogućavaju adekvatnu analizu i upotrebu podataka, kao i investicije u zaštitu od sajber pretnji.

Iako optimizam u vezi sa ekonomskim napretkom opada zbog brojnih izazova, trećina ispitanika veruje da će ekonomska situacija i dalje biti zadovoljavajuća tokom 2024. godine, dok nešto manji procenat predviđa da će kompanije u kojima rade ostati na pozitivnom razvojnom putu. Ipak, zabrinjavajuće je to što čak 15 odsto CFO-ova tek očekuje oporavak od poteškoća kakve su rat u Ukrajini i inflacija, koje su uticale na poslovanje tokom 2022. i 2023. godine, dok 18 odsto njih smatra da će se poslovanje zadržati na niskom nivou i tokom ove godine. Bez obzira na različita očekivanja u domenu ekonomskog razvoja, gotovo svi ispitanici, više od 92 odsto njih, naveli su da je digitalizacija poslovanja jedan od ključnih ciljeva razvoja i u oblasti finansija.

„Dok se prilagođavaju složenom poslovnom okruženju, CFO-ovi pomeraju fokus ka razvoju zaposlenih, stvaranju novih vrednosti i ovladavanju neophodnim kompetencijama za dalji napredak poslovanja. Među strateškim ciljevima su i standardizacija i optimizacija finansijskih procesa, integracija podataka u operacije i različite data platforme, kao i značajno povećanje investicija u digitalizaciju svih sektora“, objašnjava Maria Boldor iz konsultantske kuće Horváth.

Transformacija u kompaniju vođenu podacima i investicije u prekvalifikaciju postojećeg kadra, takođe su visoko rangirane. Očekuje se da će iskorišćavanje podataka povećati profit putem novih izvora prihoda i smanjenja troškova, a predviđen rast prihoda kroz Data monetizaciju premašuje 12, dok je moguće smanjenje troškova na oko 11 odsto.

„Važno je istaći da je više od tri četvrtine CFO-ova spremno da izdvoji značajne resurse za digitalizaciju, a prema istraživanju, prosečan godišnji budžet

za transformaciju u kompaniju vođenu podacima jeste 23 odsto. Jasno je da direktori finansija prepoznaju vrednost podataka u naprednom planiranju, proaktivnom prognoziranju i usavršenom donošenju odluka radi poboljšanja poslovnog performansa“, dodaje Boldor.

Jedan od glavnih zaključaka Horváth istraživanja jeste da je kultura podataka temelj za uspešnu digitalnu transformaciju, ali lideri moraju da počnu da „sade seme promene“ na vreme. Najvažnije prepreke u izgradnji povoljne kulture podataka su kvalitet samih podataka i razvoj infrastrukture, pri čemu su projekti, komunikacija unutar tima i poslovni alati u fokusu mera za prelazak na sledeći nivo.

Zato CFO-ovi vide ogroman potencijal u tranziciji na putu kompanije vođene podacima, ali su svesni da je dug put do toga još uvek pred njima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.