Jesu li ovo bili izbori ili nisu bili izbori, to zavisi od vašeg političkog stava i vaše političke kulture. Da li ste na ove izbore izašli ili ne i iz kojih pobuda (važi za obe varijante), to je takođe odraz onoga u šta (ne) verujete.

Ali, da se „nešto“ održalo u nedelju, i da će to nešto imati veliki uticaj na sve nas u naredne četiri godine, jeste; i da i dalje traje – traje. I trajaće, ako je suditi po onome što su naši analitičari, kolumnisti i novinari istražili za potrebe još jednog postizbornog (ili post-već-nešto?) specijala.

Čak i ako ste u srećnoj manjini koja sebe smatra apolitičnom ili makar aizbornom (ili aopozicionom?), na stranicama novog Nedeljnika naći ćete odgovore na pitanja, dileme i probleme. A možete i odmah da krenete od 18. stranice – ili da posetite sajt Velikih priča – i da pročitate, ako ga razumete, jedan tekst na čistom hrvatskom jeziku.

Pogledajte šta ćete čitati u novom Nedeljniku i pretplatite se na naše digitalno ili štampano izdanje

IZBORI – I pored relativno uzbudljive izborne noći koja je fokus bacala na pojedina mesta, neočekivane rupe u naprednjačkoj mapi Srbije, po pravilu bi se, posle duple objave pobede – od vlasti i opozicije – lokalne izborne komisije nekako pojavile sa rezultatima koji više odgovaraju verziji koju su zamislile aktuelne vlasti. Velika analiza u novom Nedeljniku.

LALIĆ – Svaka vlast ima kol-centre, ali nijedna, u demokratskim društvima, nema momke u crnim majicama koji obezbeđuju takve centre, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku „Uvod u jednopartijski sistem“.

PANOVIĆ – Izbori su bili projektni zadatak i tako su obavljeni. Uspešno. Vlast je obezbedila izbornu legitimaciju a istovremeno sačuvala svoj „revolucionarni karakter“ – da je zaokružena na svim nivoima. Birači u Srbiji ne bi imali ništa protiv toga da se demokratija svede totalno na fasadnu, na ogoljeni autoritarizam lične vlasti, da i ovde imamo nekakav Putinov model, verovatno bi pristali da Vučić vrati i „delegatski sistem“ uveden Ustavom iz 1974, samo sad u drugoj ideološkoj formi, piše Zoran Panović u novom Nedeljniku.

EKONOMIJA I PROPAGANDA – Istraživanje o tome koliko srpska ekonomija zaostaje za evropskom u novom Nedeljniku objavio je profesor Ognjen Radonjić.

NASILJE – Tabloidi odavno ne moraju da pojačavaju vesti oznakom „užasno“, „stravično“, „svirepo“, „nikad nedoživljeno“, jer nema dana u kojem crna hronika nije udarna vest. Pomislite samo o bizarnosti da neko odluči da puca na decu iz vazdušne puške kao nedavno, ili da kolega prebije kolegu novinara, ili nasilje deteta nad detetom, ili grupe na pojedinca – izaberite sami šta vas je najviše šokiralo poslednjih dana. A ne pričamo o izborima. Postoji i dalje (neka) solidarnost sa žrtvama, ali se i njima presuđuje u tranžiranju motiva, postupaka, tumačenja „dokaza“ koje nema čak ni policija. Zorica Marković o tome kako smo postali društvo nasilja.

PANTELIĆ – Pre pet godina, suverenisti i populisti su najavljivali trijumfalni pohod na evropske institucije, počev od osvajanja EP. Nije se dogodilo, ali su u prethodnom mandatu značajno uticali na ključne politike u EU: zaoštrena su pravila prema migrantima, pojačana je kontrola granica, ekološka tranzicija je u dobroj meri redimenzionirana. Veliki vodič Željka Pantelića kroz izbore za Evropski parlament.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.