Hiljade mikrokapljica koje proizvodi čovek dok govori glasno mogu da ostanu u vazduhu između osam i 14 minuta pre nego što nestanu, pokazala je studija koja se bavila načinima širenja kovid-19, prenosi MIT Tehnology Review.
Istraživanje koje je sproveo američki Nacionalni institut za zdravlje moglo bi da ima značajan uticaj na naše razumevanje i zaštitu od širenja koronavirusa.
Respiratorni virusi kao što je SARS-CoV-2 prenose se direktnim kontaktom ili kada virus bude izbačen kroz sitne kapljice nosioca virusa. Zato su važni kijanje i kašljanje. Međutim, i govor može da izbaci hiljade kapljica oralne tečnosti u vazduh, a istraživači su želeli da saznaju koliko ih ima i koliko dugo mogu da ostanu u vazduhu.
Istraživači su zamolili ljude da ponavljaju fraze i koristili su osetljive lasere da bi osvetlili kapljice u prostoru. Na osnovu prethodnih studija o tome koliko RNK virusa može da se pronađe u oralnim tečnostima kod prosečnog pacijenta kovid-19, istraživači su procenili daje jedan minut glasnog govora izbacuje najmanje 1.000 kapljica koje sadrže virus. Njihova otkrića sugerišu da ove kapljice ostaju u vazduhu duže od osam minuta, a ponekad i 14.
Hipoteza studije pretpostavljala je da svaka virusna čestica ima jednake šanse da izazove infekciju, što sasvim sigurno važi za kovid-19. Studija je vođena u strogo kontrolisanom okruženju i nije uzela u obzir i cirkulaciju vazduha i promene temperature koje se mogu naći u bilo kojem stvarnom okruženju.
Isti tim je u radu objavljenom u aprilu u časopisu New England Journal of Medicine već utvrdio da tiši govor proizvodi manje mikrokapljica.
Ako se zaraznost kovida-19 razgovorom potvrdi, to bi dalo naučno utemeljenje preporukama za nošenje maske za lice koje su uvedene u mnogim zemljama i pomoglo objasniti zašto se koronavirus tako brzo širi.
Neki stručnjaci za širenje virusa smatraju da virus može da se širi samo ako ste u blizini zaražene osobe koja kašlje ili kija i udahnete njegove mikrokapljice.
KORONAVIRUS:
„KUĆNA IZOLACIJA“ – Uslovi za dobijanje i preporuke za ukućane
RADITE OD KUĆE? – Evo kako da olakšate sebi
ŠTA ZNAČI IMATI „KONTAKT“ SA ZARAŽENIM?
NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:
Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa
Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)
Izbegavajte rukovanje i ljubljenje
Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati
Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?
Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?
Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus…