Nova terapija za lečenje postporođajne depresije privlači pažnju svojim potencijalom za promene, kao i visokom cenom, prenosi N1.

Dvonedeljna terapija zuranolona, koji se prodaje pod imenom Zurzuvae, od proizvođača Sage Therapeutics i Biogen, košta 14.839 evra, navodi Rojters.

I dok bi lek mogao da promeni živote svake sedme žene, koliko ih pati od postporođajne depresije, ispitivanje Zuranolona pokazalo je poboljšanje posle samo tri dana. Zdravstveni stručnjaci poput dr Sare Orek zabrinuti su zbog njegove dostupnosti u SAD, gde je dobio odobrenje u avgustu od Uprave za hranu i lekove (FDA).

„Ko može da koristi ovaj lek i da li će njegove troškove pokriti zdravstveno osiguranje?“ pitao je „Vogue“. „Predviđam da će to biti teška bitka za doktore.

Lek pomaže u regulisanju raspoloženja i ponašanja

Dr Sage kaže da se i sama suočila sa problemima kada je lek za postporođajnu depresiju Zulreso stigao na tržište 2019. Breksanolon, poznat kao Zulreso, bio je 60-satni tretman koji se mogao primeniti samo u bolničkom okruženju, prema „Yale Medicine“. Neželjeni efekti su uključivali gubitak svesti, navodi Rojters.

Tretman je koštao 34.000 dolara godišnje.

Zuranolon je, s druge strane, sintetički oblik prirodnog neurosteroida poznatog kao alopregnanolon, koji pomaže u regulisanju raspoloženja i ponašanja, rekla je dr Katrina Fjuri, psihijatar sa Jejla.

„Zuranolon ima umirujuća i antidepresivna svojstva. Kada žena pati od postporođajne depresije, ona nema dovoljno alopregnanolona i njeni GABA-A receptori ne funkcionišu kako treba, što je čini razdražljivom, anksioznom i depresivnom“, objasnila je dr Fjuri.

Postpartalna anksioznost je češća od postporođajne depresije

Dr Orek je istakla da iako može doći do poboljšanja, Zuranolone nije nužno lek za žene koje pate od postporođajne depresije.

„Moramo biti oprezni. Većina žena ne pati od postporođajne depresije. Postporođajna anksioznost je češća“, dodala je ona, napominjući da postporođajna depresija može spontano da se izleči tokom nekoliko meseci ili godina.

Dr Furej je ukazao na još jedan problem sa ovim lekom – neizvesnost bi mogla da naškodi odojčadima koje konzumiraju majčino mleko.

„Mislim da je to trenutno najveći problem sa ovim lekom i nešto što će se sigurno dalje istraživati. Žena može da ne koristi svoje mleko tokom lečenja. Simptomi postporođajne depresije mogu biti toliko jaki da ima smisla preći na formulu. ona može da se fokusira na sopstveno mentalno zdravlje“, objasnila je Fjuri.

Ona smatra da to nije idealno rešenje jer dojenje može biti važno iskustvo povezivanja koje može pomoći u ublažavanju simptoma postporođajne depresije. Međutim, za mnoge žene, dojenje može izazvati dodatni stres.

Glavni neželjeni efekti Zuranolona su pospanost i vrtoglavica, tako da se ženama ne savetuje da voze dok ga uzimaju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.