Vaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u treće uzastopno finale Olimpijskih igara i obezbedila treću medalju za Srbiju na Igrama u Parizu, pošto je u polufinalu savladala ekipu Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 10:6.

Biće ovo sedme Igre zaredom na kojima naši osvajaju medalju, a u nedelju će imati priliku da savladaju boljeg iz duela Mađarske i Hrvatske i tako treći uzastopni put završe turnir sa najsjajnijim odličjem oko vrata.

Nakon prvih nekoliko napada bez golova, prvi su poveli Amerikanci, golom Marka Vevića. Ređali su se potom šutevi Jakšića i Vica, ali je najbolji golman na turniru Adrijan Vajnberg oba puta opravdao taj status.

Tek nakon četiri minuta, Srbija uspeva da iskoristi igrača više i izjednači golom Nikole Jakšića. Ubrzo nakon toga, osamnaestogodišnji Rajder Dod koristi dva igrača više za vođstvo od 1:2, da bi Sava Ranđelović ponovo izravnao rezultat pred kraj prve četvrtine.

Početkom druge deonice, naši su se uglavnom branili, i to veoma uspešno. Filipović je u nekoliko navrata, čak i pod pritiskom igrača manje, uspešno čuvao gol Srbije. Golovima Petra i Nikole Jakšića, naš je tim stekao u drugoj četvrtini dva gola prednosti, koje je preko Dedovića sačuvao do kraja poluvremena.

Dedović je nastavio da pogađa, pa je na početku treće četvtine, sa dva igrača više, Srbija povela 7:4. Amerikanci su dobro igrali sa igračem više i smanjivali su prednost srpskog tima na dva gola, preko Marko Vavića i Aleksa Bovena za 8:6.

Srpski tim je igrao dobru odbranu, ali nije iskoristio nekoliko napada kojima bi se vratio na tri razlike. Takođe, ni vaterpolisti SAD nisu uspevali da se primaknu na gol zaostatka, dobro je branio Filipović i sačuvao dva gola prednosti uoči početka četvrte četvrtine.

Dedović je postigao gol za 9:6, a zatim je Filipović imao nekoliko dobrih odbrana i čuvao prednost Srbije. Nikola Jakšić je zatim doneo Srbiji četiri gola prednosti na nešto više od tri minuta pre kraja. Rezultat se nije menjao, pa se Srbija plasirala u finale i osigurala olimpijsku medalju.

U drugom polufinalu večeras od 19.35 igraju Mađarska – Hrvatska. Utakmice za medalje igraju se u nedelju, poslednjeg dana takmičenja na Olimpijskim igrama.