Pošto je tokom prošle godine Peking izbegavao da se previše uključuje u ruski rat u Ukrajini, Kina je prošlog meseca iznenada ponudila mirovni plan za Ukrajinu. Kako piše Nikei razlog tome su navodno predviđanja kineskih vojnih eksperata da će se rat završiti ovog leta.
Kineskim mirovnim predlogom koji je objavljen na godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu traži se prekid vatre te da obe strane ponovo počnu pregovore o mirnom rešenju.
Sam plan je prozaičan, piše Nikkei iako odaje utisak da Kina odjednom igra aktivnu ulogu.
Peking nije osudio rusku invaziju niti se pridružio ekonomskim sankcijama uvedenim Moskvi. Iako je Kina u prošlosti pozivala na prekid vatre njeno rukovodstvo nije bilo spremno da preduzme bilo kakve konkretne akcije.
Razlog za iznenadnu promenu u Kini može se pratiti u izveštaju koji je dva meseca ranije objavio jedan od najvećih istraživačkih centara u Pekingu – Akademija vojnih nauka koja je pod direktnom kontrolom kineske Narodnooslobodilačke armije. Iako se ne može naći na mapi institucija sedište Akademije je u pekinškom okrugu Haidian.
Akademija redovno izdaje preporuke i izveštaje Centralnoj vojnoj komisiji Komunističke partije najvišem telu za donošenje odluka za kineske oružane snage. Zvaničnik iz kabineta inače vodi Akademiju.
U decembru je Akademija završila svoj izveštaj o sukobima u Ukrajini koji je rezultirao zapanjajujućim otkrićima, navode izvori bliski kineskoj vladi. Kraj rata previđaju ovog leta u kojem će Rusija imati prednost.
I ruska i ukrajinska ekonomija bile bi, navodi se, previše iscrpljene da bi izdržale rat tokom leta. Moguće je da su rezultati iskrivljeni u korist Rusije kako bi se zadovoljilo rukovodstvo Kine koje je naklonjeno Rusiji, piše Nikkei.
Paket pomoći od 45 milijardi dolara koji je usvojen prošlog decembra u SAD ističe ovog leta. Repubglikanci sada imaju većinu u Predstavničkom domu Kongresa SAD a neki članovi stranke su skeptični prema izdašnoj pomoći koja je dodeljena Ukrajini.
SAD obezbeđuju polovinu pomoći koju Ukrajina dobija. Argument da će pregovori o prekidu vatre započeti pre nego što se ta pomoć prekine nije bez osnova.
Nakon što je čuo predviđanja Akademije Peking je napravio mirovni predlog koji predviđa tri cilja – obnavljanje odnosa sa Evropom, održavanje prijateljskih odnosa sa Ukrajinom i obezbeđivanje da Kina igra vodeću ulogu u prekidu vatre.
Kineski predsednik Si Đinping razmatra mogućnost posete Moskvi na poziv Vladimira Putina. Najbolji scenario za kineskog lidera Nikkei naziva početak pregovora između Rusije i Ukrajine nakon što kineski lider predstavi Putinu mirovni plan.
To bi Kinu načinilo punopravnim pregovaračem, a takođe bi pomoglo da se pridobiju zemlje „globalnog juga“.
Kina je u februaru predstavila plan od 12 tačaka „za političko rešenje ukrajinske krize“ na godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu. Među predlozima su prekid vatre, poštovanje suvereniteta svih zemalja i okončanje jednostranih sankcija.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da ti predlozi nisu plan, već samo skup razmišljanja, istovremeno pozitivno procenjujući šta je Kina počela da govori o Ukrajini.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da Moskva ceni „iskrenu želju kineskih prijatelja da doprinesu rešavanju sukoba u Ukrajini“.
Američki predsednik Džo Bajden nazvao je plan „korisnim samo za Rusiju“.