Predizborna arhitektura tri najvažnija grada u Srbiji nikada nije bila baš toliko različita kao što je uoči lokalnih izbora zakazanih za 2. jun. U Beogradu, deo opozicije bojkotuje, a jedan doktor je bio izvor statusa kvo, u Novom Sadu je opozicija ujedinjena i praktično ide protiv vlasti „jedan na jedan“ (nema doktora koji kreira politiku), dok će u Nišu uspeh opozicije zavisiti od lokalne grupe građana predvođene jednim drugim doktorom.
Prošlo je čitavih osam godina otkako su Novosađani i Nišlije poslednji put na lokalnim izborima ispred sebe imali glasačke listiće na kojima su bili ispisani nazivi svih najrelevantnijih političkih faktora u gradu, za razliku od Beograđana koji su u tom periodu vlast birali čak tri puta (a u junu će to biti četvrti). Beograd zna da izbaci iz fokusa da se izbori održavaju i u nekim drugim gradovima u Srbiji, ovog puta i zbog toga što je posle decembarskih izbora delovalo da je opozicija baš u glavnom gradu najbliža pobedi nad vlastima u čijem centru stoji Srpska napredna stranka. Bojkot izbora dela opozicije u Beogradu i izlazak tog dela u nekim drugim gradovima, možda malo menja ovu političku geografiju.
Novi Sad je grad aktuelnog premijera i prvog čoveka SNS-a Miloša Vučevića u kome će nastupiti ujedinjena opozicija, a Niš kao srce čitave južne Srbije i grad u kome je vladajuća stranka doživela unutrašnje potrese – kako je to i sam rekao – predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću naročito je bitan, toliko da će baš u njemu zaključiti svoju turneju predizbornog mitingovanja.