Bilo da ste i vi, kao i Nedeljnik, bili otišli u neke plave daljine, bilo da se tek spremate za odmor ili pravite plan da štrpnete još koji dan do septembra (a možda ste od onih što se teše da je u devetom mesecu more najlepše?), verovatno svejednako vrtite glavom i vičete, kao pokojna tašta Draže Petrovića, „Pa ovi nisu normalni!“.
I to se, avaj, ne odnosi samo na meteorologe, vrućinštine, superćelijske i one ostale oluje, nego i na sve što se i ovog leta dešava u Srbiji i šire. O tome što se dešava, i što će se tek dešavati, govori i novi broj Nedeljnika, neobično krcat za prvu polovinu avgusta. Tumačimo i ekonomiju, gledamo preko plota, strahujemo od atomske bombe, pucamo iz oružja sa Rumenom Bužarovskom, čekamo koncert Dina Merlina, a neki od nas, i to ponajviše, Premijer ligu.
Ima i ova strana leta svojih pogodnosti, a jednu od njih možete naći na svakom kiosku…
Pogledajte šta vas čeka u novom broju Nedeljnika, prvom posle letnje pauze
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
BDP – Nasuprot frazama kojima nas svakodnevno zatrpavaju sa zvaničnih pozicija, Srbija sa protokom vremena sve više zaostaje za posmatranim ekonomijama. Ovaj zaostatak je toliki da će nam, čak i u vrlo optimističnom scenariju za Srbiju i vrlo pesimističnom scenariju za posmatrane zemlje, biti potrebne decenije da sustignemo susede. U realnosti, divergencije na štetu Srbije se povećavaju, zbog čega je naša privredna perspektiva sumorna. Velika ekonomska analiza profesora Ognjena Radonjiža u novom Nedeljniku.
LALIĆ – „Srbija danas nije u devedesetim. Ona je u osamdesetim. Pravi se država koja postoji već 200 godina… A taj film smo već gledali…“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog broja.
JOVIĆ – Ako je Hrvatska prije petnaestak godina smatrala da predugo čeka i da ju se ne poštuje i uvažava, te ako je to već tada hranilo antievropsko raspoloženje u javnom mnijenju, koliko je onda to tek sada slučaj sa zemljama koje sve više osjećaju da čekaju Godoa koji nikako da dođe? Velika analiza profesora Dejana Jovića u novom Nedeljniku.
PANTELIĆ – Stanovnici Sahela, odnosno južnog oboda Sahare, lak su plen za sejače jeftinog nacionalizma baziranog na mržnji prema Francuskoj, Evropi i Americi. Zahvaljujući, prvenstveno, raširenoj frankofobiji, u Sahelu i nekadašnjoj Francafrique, niču kao pečurke vojne „patriotske“ hunte, otvoreno rusofilske ili sinofilske i u svakom slučaju deklarativno antifrancuske ili antizapadne: od „Francafrique“ do „Rusafrique“ ili do „Chinafrique“ korak nije veliki. Velika spoljnopolitička analiza Željka Pantelića u novom broju.
BUŽAROVSKA – Nakon svih javnih rasprava o kontroli naoružanja i sve većeg broja školskih pucnjava, sada, tokom poslednjeg putovanja Amerikom ove 2023, želela sam ponovo da razmotrim fenomen držanja oružja i pucanja. Da li je moguće nakon svih tragedija osetiti romantiku Divljeg zapada? Novi esej Rumene Bužarovske objavljen je u štampanom izdanju Nedeljnika.
ALBAHARI – Kada se 2012. godine iz Kanade vratio u svoj zemunski stan, to je učinio tako tiho i ne objašnjavajući posebno razloge za povratak (kao što su razlozi za odlazak bili naznačeni samo u knjigama), pa javnost takoreći taj povratak nije ni primetila. Za to su se pobrinuli i kulturni zvaničnici, sa SANU na čelu. Kao da nije tu. Mirjana Ognjanović piše o Davidu Albahariju za novi Nedeljnik.
FUDBAL – To je i dalje liga u kojoj igraju najtrofejniji engleski i jedan od najtrofejnijih evropskih klubova, sa vrhunskim trenerima na klupama i milijardom navijača pored televizora. To je i dalje liga sa najskupljim epizodnim ulogama. I prvenstvo koje paralelno sa velikim brzinama kojima žuri u budućnost, usporava tamo gde je mesto sporoj vožnji kroz nepregledne pejzaže fudbalske tradicije i onoga što ga čini autentičnim. U taj spoj smo zaljubljeni. Pročitajte veliku najavu Premijer lige u novom broju Nedeljnika.