Aktuelni predsednik Sjedinjenih Država (81) i njegov republikanski prethodnik (78) suočili su se juče u Atlanti, u Džordžiji, na prvoj od dve debate uoči izbora koji se održavaju u novembru.
90 minuta je trajala debata Džozefa Bajdena i Donalda Trampa, dvojice kandidata, koji, prema rezultatima nacionalnih istraživanja, imaju približno jednaku podršku birača.
Raspravljali su o različitim temama, od ekonomije i inostranih ratova, do imigracije i budućnosti demokratije.
BBC je pre ove debate pisao da bi samo jedna omaška ili verbalna greška mogla bi da učvrsti zabrinutost u vezi sa njihovim poodmaklim godinama i preoblikuje ionako tesnu predsedničku trku.
Od kako je Bajden došao na vlast, postavljaju se pitanja o njegovoj izdržljivosti i mentalnoj sposobnosti.
„Ne može se sakriti činjenica da Bajden ima 81 godinu, a ne može se sakriti ni to da je Tramp u osnovi istih godina“, rekao je Džim Mesina, demokratski strateg koji je rukovodio predsedničkom kampanjom Baraka Obame 2012. godine.
Međutim, ankete pokazuju da su glasači daleko više zabrinuti za Bajdena nego za njegovog protivnika.
Ali ako bi Tramp pobedio, oborio bi Bajdenov rekord najstarijeg predsednika do završetka mandata.
Martovska anketa Njujork Tajmsa/Koledža Sijena pokazala je da 73 odsto registrovanih birača veruje da je Bajden „previše star da bi bio efikasan predsednik“. Glasači svih starosnih grupa izrazili su zabrinutost zbog sposobnosti predsednika za obavljanje te funkcije, uključujući one od 65 i više godina, prema istraživanju.
Samo 42 odsto registrovanih birača reklo je isto za Trampa, uprkos tome što je on mlađi samo tri i po godine.
Bajdena je ranije ove godine lekar iz Bele kuće proglasio „sposobnim za obavljanje dužnosti“, ali zabrinutost zbog njegovih godina i dalje postoji.
Znaci njegovog starenja postali su uočljiviji poslednjih godina, uključujući mekši glas, povremene propuste u pamćenju i „ukočeni hod“ koji njegov doktor delimično pripisuje artritisu.
Međutim, pošto je predsednik, svi pažljivo prate svaki njegov korak. Posebno konzervativni mediji.
Kada se spotakao i pao na dodeli duploma studentima Vazdušne akademije u junu 2023. godine, pad je postao nacionalna vest. Nakon što su mu pomogli da ustane, nastavio je da stoji i hoda normalno. Njegov tim je rekao da se spotakao o vreću peska na bini, a predsednik je kasnije rekao novinarima u Beloj kući: „Dobio sam vreću peska!“
Neke demokrate su javno i privatno izrazile rezerve u vezi sa godinama predsednika, ali su se okupile oko njega u februaru, kada je specijalni savetnik ministarstva pravde Robert Hur objavio svoju istragu o tome kako je Bajden postupao sa poverljivim dokumentima nakon njegovog potpredsedničkog mandata.
U izveštaju se ne preporučuje krivično gonjenje, ali je Hurov opis predsednika kao „starijeg čoveka sa slabim pamćenjem“ dospeo na naslovne strane.
A kada je Bajden održao godišnje obraćanje o stanju u Uniji, nekoliko nedelja kasnije, stručnjaci su mu dali visoke ocene za energično održan govor.
„Predsednik je odlučan u velikim trenucima“, rekao je kongresmen Ro Kana.
Međutim, iako su se mnogi nadali da će tako biti i na jučerašnjoj debati, da će Bajden pokazati oštri kontrast sa Trampom pocpitanju politike i temperamenta, to se nije desilo. Njegove misli su se gubile, bilo mu je teško da sklopi rečenicu i da održi tonalitet glasa.
Uoči debate, čak je i Donald Tramp sugerisao da bi njegov protivnik mogao da nadmaši očekivanja – odnosno bude dostojan učesnik debate.
„Ne želim da ga potcenjujem“, dodao je Tramp. S druge strane, on je u drugim izjavama širio nepotkrepljene tvrdnje “da će predsednik uzimati lekove za poboljšanje koncentracije kako bi postigao dobar učinak”, što je Bajdenova kampanja opisala kao „očajničke laži“.
Iako priče o Trampovim godinama nisu tako česte, i bivši predsednik se suočio sa pitanjima o njegovoj sposobnosti za funkciju.
I njemu se desilo da, pogrešno, tvrdi da je Niki Hejli bila „zadužena za bezbednost“ u vreme napada na Kongres 6. januara. Hejli, Trampova bivša ambasadorka u UN, pozvala je na „test mentalne sposobnosti“ za političare starije od 75 godina.
Trampov lični lekar izdao je saopštenje u novembru u kojem potvrđuje da su njegovi „kognitivni pregledi izuzetni“.
Na mitingu u Pensilvaniji, prošlog vikenda, Tramp se požalio na dvostruke standarde između odnosa medija prema njemu i Bajdenu.
„Ako malo drugačije izgovorim jednu reč, oni će reći da sam kognitivno nesposoban”, rekao je Tramp svojim pristalicama.
„A Bajden, on može da udara u zidove. Može da padne sa bine. Niz stepenice.“
U skorije vreme, republikanci i desničarski mediji počeli su da aludiraju na Bajdenovu mentalnu (ne) sposobnost i da objajvljuju niz montiranih video snimaka, uključujući i onaj kada predsednik izgleda kao da je odlutao za vreme samita svetskih lidera G7 u Italiji.
Nekoliko dana kasnije, konzervativni kritičari su podelili snimak predsednika na akciji prikupljanja sredstava u Los Anđelesu, kako stoji na bini. Onda ga, na snimku, Barak Obama uhvati za ruku i oni zajedno odlaze sa bine.
Donald Tramp i drugi republikanci su tvrdili da je to dokaz da se Bajden ukočio i da je morao da bude izveden sa scene. Ali saveznici predsednika ukazali su na duže snimke na kojima se Bajden smeje i dobija aplauz publike.
A onda je Bajdenova kampanja uzvratila istom merom. Objavili su snimke na kojima se vidi Tramp kako silazi sa bine pre nego što je trebalo i kako ga usmeravaju drugi.