
Tokom prošle nedelje u Ženevi (2.-3. aprila), održan je Regionalni forum o održivom razvoju Ujedinjenih nacija kome su prisustvovali zvaničnici UN i Evropske Unije. Na okruglom stolu posvećenom Cilju održivog razvoja Agende UN 2030 – dostojanstven rad i ekonomski rast, tom prilikom, kao predstavnik dobre prakse privatnog sektora iz Srbije, govorio je direktor preduzeća za socijalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom SDPS d.o.o., Predrag Bubalo. Bubalo je na forumu učestvovao na poziv Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA).
“SDPS je preduzeće posvećeno profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, ali smo otišli i “korak dalje” u obezbedjivanju jednakosti i jedinstvenih uslova rada. Osnovani smo 2015. godine sa samo sedam zaposlenih, sada imamo 50. Među njima su 80% osobe sa invaliditetom. Naša misija je da pružimo jednake mogućnosti, prepoznajući da je istinski uspešan posao onaj koji osnažuje sve zaposlene da daju smislen doprinos. Inkluzivnost nije samo moralna obaveza – to je održivi poslovni model,” istako je u svom obraćanju Bubalo.
Bubalo je ukazao i na to da je pravni okvir Srbije usklađen sa standardima EU, ali da nedostaje finansijska i institucionalna podrška kompanijama koje pružaju inkluzivno zapošljavanje i uslove rada. Osim delimične nadoknade plata za osobe sa invaliditetom (do 75%) i minimalnog refundiranja za sirovine (manje od 3%), ne postoji drugi oblik institucionalne podrške koji bi podržao postizanje veće stabilnosti preduzeća koja posluju na ovaj način.
On je objasnio da SDPS uspeva da svake godine širi posao i posluje po tržišnim uslovima uz fleksibilno radno vreme za zaposlene, prilagođavanje odsustva sa posla za majke dece sa smetnjama u razvoju, stvaranje uslova zaposlenima da se u pauzi odmore i rekreiraju…”Čvrsto verujemo da ove dobre prakse treba promovisati širom Srbije kako bi što više poslodavaca prepoznalo značaj inkluzije i društveno odgovornog poslovanja. Iako neke kompanije možda još nisu spremne da preduzmu direktnu akciju, mogu da podrže preduzeća poput našeg kroz poslovna partnerstva i druge vidove saradnje,” zaključio je Bubalo.
Poslujući i sarađujući sa preduzećima poput SDPS, preduzeća i kompanije u Srbiji inače mogu ostvariti uštedu u poslovanju i osloboditi sredstva za investicije na osnovu regulative u oblasti zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
Diskusija na okruglom stolu, koji je organizovao Ekonomski i socijalni savet Ujedinjenih nacija, doprineće pripremama Drugog svetskog samita za društveni razvoj UN.