Američka košarkšica Britni Grejner – vlasnica dva olimpijska zlata i sedmostruka učesnica Ol star utakmice WNBA – poslednji put se u javnosti pojavila na snimku sigurnosnih kamera na ruskom aerodromu.

Nosila je duksericu „Black Lives for Peace“ i predala je prtljag na bezbednosnu proveru nakon čega su su službenici ruske Federalne carinske službe rekli da su u njenoj torbi pronašli ilegalne „vipe“ ketridže koji bi mogli sadržati ulje kanabisa. Od tada je u pritvoru zbog optužbi za posedovanje narkotika.

Skoro mesec dana kasnije, Grejner je i dalje u moskovskom zatvoru, a američki zvaničnici su prvi put videli košarkašicu i razgovarali sa njom.

„Jedan konzularni službenik je danas mogao da poseti Britni i ustanovio je da je u dobrom stanju“, rekla je u portparolka ambasade Sjedinjenih Država u Moskvi.

„Nastavićemo da činimo sve što možemo da se pobrinemo da se prema njoj postupa pošteno tokom ovog iskušenja“, dodali su iz ambasade.

Njena porodica, prijatelji i obožavaoci – i u Moskvi i u Vašingtonu – plaše se medijske pažnje za ovaj slučaj jer bi eventualno njeno hapšenje moglo da se politizuje i dovede u vezu sa ratom u Ukrajini u diplomatskom sukobu SAD i Rusije. Grejnerovoj, ako bude proglašena krivom, preti i do deset godina.

Ruski eksperti se u velikoj meri saglasni sa ovom tezom, govoreći da s obzirom na oštre sankcije koje su Rusiji uvele SAD i njeni zapadni saveznici, kampanja javnog pritiska daje malo uticaja, dok bi suptilniji pokušaji deeskalacije mogli obezbediti bolje rezultate. Međutim, kako je njen pritvor produžen najmanje do maja, neke frustrirane pristalice žale se da vlada ne čini dovoljno, i pozivaju na glasniju kampanju pritiska da se oslobodi jedna od najistaknutijih i najodlikovanijih sportistkinja američkog sporta, piše Njujork tajms.

„To drži medijsku pažnju slučaju, tako da moramo i možemo da nastavimo da zahtevamo od vlade da učini sve što je u njenoj moći da pomogne Britni“, rekla je Debi Džekson, koja je sa Grejenerovom sarađivala u srednjoj školi, dodajući da bi se slučaju više pažnje posvetillo da je u Rusiji zarobljen neki NBA košarkaš.

To je, kako se u tekstu ističe, još više uznemirujuće jer je njen sport stekao reputaciju podizanja društvene svesti. Grejnerova je prva otvoreno gej sportistkinja koju je podržao proizvodžač sprotske opreme Najki. Ona je doprinela borbi za prava LGBT osoba tako što je u kampanji pomogla da se obespravi zakon u saveznoj državi Teksas, koji je transrodnim osobama nalagao da koriste toalete u skladu sa polom njihovog izvoda iz matične knjige rođenih.

Ono što je jasno, prema ruskim stručnjacima, jeste da je tajming pritvaranja gospođe Grejner pogoršao ionako lošu situaciju.

„Porodica i advokati američkih građana koji se u Rusiji zatvoreni pod izmišljenim optužbama suočavaju se sa strašnom dilemom – hoće li se tiha borba bolje isplatiti od kampanje pritiska javnosti“ rekao je Endrju S. Vajs, ekspert za Rusiju u Karnegi zadužbini za međunarodni mir.

„Svaka kalkulacija koju bi mogli da naprave uveliko je komplikovana pritiscima koje je nametnuo rat u Ukrajini i skoro potpunim kolapsom efikasnih linija komunikacije između vlada SAD i Rusije“, dodao je.

Prema jednom zvaničniku Stejt departmenta, deo strategije je bio da se slučaj američke košarkašice što duže drži u tajnosti, kako bi se sprečilo da je ruske vlasti vide kao „vrednu imovinu“ koja povećava njihov uticaj. Zvaničnik je takođe rekao da bi sve veći fokus na slučaju mogao da zakomplikuje njen konzularni pristup, što je bio problem za druge Amerikance zatvorene u Rusiji.

S druge strane, Džejson Rezajan, kolumnista Vašington posta, koga je Iran, kako piše Njujork tajms, nepravedno zatvorio na 544 dana, kaže da je značajano da se slučaju da na medijskoj pažnji pogotovo što su ruski državni mediji već obajvili. Govoreći iz sopstvenog iskustva, ali i u koordinaciji sa drugim porodicama koje su taoci autoritarnih vlada, „svima je rečeno da ćute kako bi šanse za oslobađanje bile veće, ali i da pritisak javnosti može da funkcioniše“.

Jekaterina Kalugina, članica javne grupe za praćenje kojoj je dozvoljeno da posećuje zatvore i proverava uslove zatvorenika, imala je priliku da poseti američku košarkašicu prošle nedelje. Ona je u intervjuu rekla da Grejenerova „ima pozitivan stav“ i da je od svojih advokata dobila šampon za svoje dredove i neke knjige, uključujući „Demone“ od Dostojevskog.

Njene dve cimerke iz ćelije govore engleski, ali njih troje, kojima je dozvoljeno da zajedno idu u svakodnevnu šetnju, dok je tuširanje dozvoljeno jednom u dve nedelje, uglavnom provode vreme gledajući rusku televiziju. Košarkašica nije mogla da pošalje pismo svojoj porodici u SAD, rekla je Kaluginaova, jer ne mogu da se registruju na veb stranici ruske zatvorske službe.

„Ipak, ne nervira se. Mirna je i dostojanstvena“, rekla je Kaluginova.

Američki ambasador u Rusiji Džon Saliven je insistirao na slučaju Grejnerove u diplomatskim razgovorima sa ruskim zvaničnicima. To se dogodilo ranije ove nedelje, kada je rusko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo gospodina Salivena i uputilo mu protestnu notu zbog toga što je američki predsednik Džozef Bajdena predsednika Rusije Vladimira Putina nazvao „ratnim zločincem“.

Tokom sastanka, Saliven, čiji je ujak služio kao poslednji američki ambasador u Teheranu i nakratko je bio talac u američkoj ambasadi tokom iranske revolucije 1979. godine, zahtevao je da Kremlj poštuje međunarodno pravo i dozvoli konzularni pristup pritvorenim američkim državljanima.

U drugim slučajevima, Rusija je godinama tražila oslobađanje dvojice obaveštajnih agenata koje su uhapsili američki zvaničnici. Kao očigledan odgovor, Rusija je uhapsila Trevora Rida, bivšeg američkog marinca, koji služi devetogodišnju kaznu zbog optužbi za napad na policajce, za koje njegova porodica tvrdi da su politički izmišljene.
Godine 2020, još jedan bivši marinac, Pol Vilan, dobio je zatvorsku kaznu u trajanju od 16 godina, u suđenju za špijunažu koje je samo po sebi bilo tajno. Državni sekretar SAD Entoni Blinken izneo je njihove slučajeve svom ruskom kolegi, ali izgleda da su se SAD oduprle razmeni zatvorenika.

Ipak, slučaj američke košarkašice je po mnogo čemu drugačiji. Grejnerova, kao i mnoge druge WNBA košarkašice, van sezone igra u inostranstvu kako bi obezbedila dodatna sredstav. Čini se da bi njeno pritvaranje predstavljalo opasan presedan za sportiste, uključujući i ruske sportiste, na turnirima širom sveta.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-532-od-24-marta/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.