
Predlogom zakona o bezbednosti na mrežama, britanska vlada rizikuje da uđe u sukob sa platformom WhatsApp, što bi moglo da rezultira odlaskom kompanije iz zemlje. Vlada je upozorena da bi i ostale kompanije koje koriste end-to-end enkripciju za zaštitu korisničkih podataka mogle da napuste Britaniju. Ipak, sve izgleda kao da volja za kompromisom iščezava, piše Gardijan.
Zakon o bezbednosti na mreži je obiman predlog zakona o britanskom onlajn životu. U izradu ovog zakona uključeno je osam državnih sekretara i pet premijera, i to već 4 godine.
Kako je navedeno u predlogu zakona, britanski Ofcom – vladina kancelarija zadužena za radiodifuziju, telekomunikacije i poštu – zahtevala bi od društvenih mreža da se spreče terorizam i sadržaj o seksualnom zlostavljanju dece. Za kršenje zakona bile bi propisane novčane kazne koje bi iznosile i do 10 odsto prometa platformi. Kompanijama je naloženo da razviju ili izgrade odgovarajuću tehnologiju.
Ali, aplikacije koje štite podatke svojih korisnika uz pomoć “end-to-end enkripcije” (E2EE), tehnološki ne mogu da čitaju njihove poruke, a da ne prekrše pravilo privatnosti.
WhatsApp i Signal su uputili otvoreno pismo u kojem su naglasili da “zakon ne obezbeđuje adekvatnu zaštitu za šifrovanje”, kao i da bi taj zakon “ako se primeni, mogao da ovlasti Ofcorn da skenira privatne poruke platformi koje koriste E2EE, čime bi bilo obesmišljeno njeno postojanje i ugrožena privatnost korisnika”.
“I pod pritiskom ćemo nastaviti da štitimo bezbednost korisnika koji nisu iz Velike Britanije. Gotovo 98 odsto naših korisnika nije iz ove zemlje“, tvrdi direktor WhatsApp-a, Vil Katkart.
Zakonodavci su upozorili vladu da ozbiljno shvati situaciju. U Domu lordova su prošle nedelje navedeli da će i usluge slične aplikaciji WhatsApp, verovatno napustiti Britaniju, da ovo nije pravi način za postupanje i da treba imati u vidu da su to globalne kompanije.
„Njihov sistem pokriva milijarde ljudi širom sveta. Zbog relativno malog tržišta kao što je Velika Britanija, ova kompanija ne bi zloupotrebila bezbednost korisnika širom sveta.”
Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je da podržava bezbednosno šifrovanje, ali ne po cenu javne bezbednosti, kao i da komunikacione kompanije imaju moralnu dužnost da ograniče nivo seksualnog zlostavljanja dece.
„Zakon o bezbednosti na mreži ni na koji način ne bi ugrozio E2EE, niti će zahtevati slabiju enkripciju. Ofcom će usmeriti ove platforme da koriste bezbednu tehnologiju ili pomogne da razviju novu tehnologiju, precizno identifikuju sadržaj koji predstavlja seksualno zlostavljanje dece, kako bi bili uklonjeni sa mreže, a počinioci bili kažnjeni za širenje tog sadržaja.”
Ričard Alan, liberalni demokrata, koji je deset godina bio šef politike u kompaniji Meta, opisao je odluku vlade kao „namerno dvosmislenu“.
„Oni su oprezni, pa kažu da ne nameravaju da zabrane end-to-end enkripciju. Ali, odbijaju da daju odgovor kako će biti kada se zakon promeni. Vlada misli da će kompanije popustiti ako im prete drastična tehnička naređenja i da će im dati ono što žele.”
Alan tvri da bi drugačiji scenario bio kada bi vlada iskreno izjavila da je njena namera da ograniči E2EE. „Tako bi tranzicija bila neometana, ako bi platforme odlučile da se povuku sa britanskog tržišta”.
Međutim, podržavaoci vladinog zakona ne bi želeli da menjaju nacrt zakona u korist ovih kompanija. Damian Kolins, poslanik konzervativaca koji je predsedavao Vestminsterskim odborom (koji je razmatrao nacrt zakona), rekao je da ne podržava nijedan amandman u korist end-to-end enkripcije.
„Ne treba kompanije same da odlučuju da li treba da se pridržavaju zakona. Zakon nije udario na šifrovanje, već zahteva da kompanije dele informacije kojima imaju pristup. Vlasti bi trebalo da imaju pristup podacima o vlasniku naloga, kao i podacima o korišćenju aplikacije, kontaktima, lokaciji i nazivima korisničkih grupa.“
„Ako korisnik pristupa aplikaciji WhatsApp posredstvom veba, pretraživač bi mogao da prikuplja informacije o njegovim aktivnostima pre i posle dopisivanja“, dodao je Kolins.