U procurelom dokumentu do kog je Gardijan došao, otkrivena je pozamašna lista po Ujedinjene Arapske Emirate problematičnih i “osetljivih” pitanja koji bi mogli da bace senku na predstojeći samit Ujedinjenih Nacija o klimi koji se održava upravo u Emiratima. 

Dokument ističe „strateške poruke“ koje je odobrila vlada, a koje će se koristiti kao odgovor na pitanja medija, koja se kreću od sve veće proizvodnje nafte i gasa u UAE do trgovine ljudima. 

Početne tri stranice dokumenta odnose se na „ključne poruke Cop28 UAE (skraćenica za Okvirnu konvenciju UN o klimatskim promenama)“ i „narativne tačke“. One ne sadrže nikakve reference na fosilna goriva, naftu ili gas, ali pominju obnovljivu energiju i vodonik.

Globalni stručnjaci su poprilični izričiti kada tvrde da je smanjenje sagorevanja fosilnih goriva najhitniji korak koji mora biti preduzet u borbi suzbijanja globalnog zagrevanja. Takođe su izričiti i kada kažu da su novi razvoji fosilnih goriva nekompatibilni sa nultim-neto (to znači postizanje potpunog balansa između ugljenika koji se ispušta u atmosferu i koji se iz nje uklanja) emisijama do 2050. godine i da većina postojećih rezervi mora ostati u zemlji kako bi se izbegli najgori uticaji klimatske krize. 

Gardijan je u aprilu otkrio da su UAE zemlja sa trećim najvećim planovima vezanim za ekspanziju nafte i gasa u svetu. Procureli dokument u kojem se kao problem ističe „povećanje proizvodnih kapaciteta protiv klimatskih ambicija“, trebalo bi da je nastao pre toga. 

Jedna od ključnih poruka Cop28 je da “hitno moramo da smanjimo emisije u sistemima od kojih danas zavisimo”, a bivši klimatski šef UN to je osudio kao “opasno” izopštavanje sagorevanje fosilnih goriva iz fokusa.

Ostali u dokumentu otkriveni problemi odnose se na činjenicu da je predsednik Cop28, Sultan Al Džaber, istovremeno i izvršni direktor nacionalne naftne kompanije Adnoc, pri čemu dolazi do ozbiljnog sukoba interesa. U dokumentu se takođe navodi da Adnoc nije otkrio svoje emisije ili objavio izveštaj o održivosti još od 2016. godine. 

U Al Džaberovoj odbrani stoji kako mu njegova dosadašnja karijera (u energetici, oblastima vezanim za klimatske promene i diplomatiji) daje neophodnu stručnost u konstruktivnom angažovanju i ujedinjavanju sektora potrebnih za smisleno delanje.

Jedino pominjanje fosilnih goriva u tom podužem dokumentu nalazi se u odeljku pod naslovom „UAE kao ekonomija ugljovodonika (lobiranje fosilnih goriva)“. Navedeni odgovor je da „UAE pomažu u izgradnji energetskog sistema sutrašnjice istovremeno smanjujući intenzitet prisustvo u nafti i gasu“.

Intenzitet prisustva ugljenika nafte ili gasa je CO2 koji se emituje prilikom proizvodnje goriva, i ne uključuje daleko veće emisije koje nastaju usled sagorevanja istog. 

„Klimatska ambicija“ takođe je navedena kao problem, a u dokumentu se navodi da su UAE nedavno povećali svoja zalaganja po tom pitanju. Međutim, i uprkos tim zalaganjima, povećanje emisije ugljenika u UAE i dalje će biti moguće (sve do 2030. godine), a nezavisni konzorcijum Klajmat Ekšn Traker ocenjuje planove UAE kao “nedovoljne”.

Emisija po glavi stanovnika u UAE među najvećima je na svetu, i to je takođe navedeno kao problem. „Svesni smo da ima mesta za napredak. Zato nam je rok za postizanje nultih-neto emisija do 2050. godine”, navodi se u dokumentu.

Pasko Sabido iz Opservatorije za korporativnu Evropu, čovek koji je koordinator koalicije sačinjene od preko 450 organizacija po imenu Kik Big Poluters (Izbaci velike zagađivače) kaže da stranice procurelih dokumenata „otkidaju zelenu fasadu ovog predsedništva fosilnim gorivima.”

„Pregovori UN o klimi postali su sajam naftne i gasne industrije. Čitava industrija je uspešno kooptirala proces i bespovratno nas gura u čeljusti klimatske katastrofe. Koliko daleko smo spremni da idemo da bismo bili sigurni da se to neće dogoditi?” 

Dokument takođe nudi odgovore na čitav niz drugih osetljivih pitanja koja nisu povezana sa klimom i energetikom, uključujući pranje novca, ratne zločine u Jemenu, političke zatvorenike, nadzor i špijuniranje, LGBTQIA+ zajednicu, slobodu izražavanja, prava žena i trgovinu ljudima. Homoseksualni odnosi su u UAE nezakoniti, a novinari moraju biti registrovani u državi.

“Ključni zaključak iz ovog dokumenta je da se Emiratima ne može verovati na reč. Aktivisti za ljudska prava već dugo su svesni toga, i veoma je bitno da klimatski aktivisti uoče dvoličnost UAE”, kaže Nikolas MekGian, borac za ljudska prava.Svrha dokumenta je „da se izgradi razumevanje najvažnijih pitanja koja su pokrenuli međunarodni mediji protiv UAE… Krajnji cilj je da se poboljša reputacioni imidž UAE“.

U dokumentu se kaže: „Obavezno je da se svi vladini subjekti pridržavaju obaveštavanja i dobijanja konačnog odobrenja od Nacionalne kancelarije za medije pre bilo kakvog stvarnog odgovora [medijima]“. 

Kancelarija Cop28, Nacionalna kancelarija za medije i Adnoc Gardijanu nisu odgovorili na zahteve za komentar. 

Al Džaber je u julskom intervjuu za Gardijan rekao kako je „postepeno smanjivanje fosilnih goriva je neizbežno i neophodno, i to će se dogoditi. Ono što pokušavam da kažem je da ne možete da isključite svet iz trenutnog energetskog sistema pre nego što izgradite novi, jer se  tranzicije ne dešavaju preko noći.” 

On tom prilikom nije precizirao krajnji vremenski okvir za realizaciju procesa postepenog ukidanja fosilnih goriva. Gardijan je u junu otkrio da je Adnoc mogao da čita mejlove koji su stizali do i od kancelarije klimatskog samita Cop28 i da je sve vreme bio konsultovan o tome kako da odgovor a  na upit medija. Takođe je otkrivena prava “armija” lažnih naloga na društvenim mrežama koji promovišu i brane hostovanje Cop28 u UAE. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.