U okviru programa Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji, koji u okviru Nemačke razvojne saradnje sprovodi GIZ, danas je završena radionica “Upravljanje projektnim ciklusom”. U petodnevnoj radionici, održanoj u dva segmenta tokom maja u Beogradu u Hotelu Zira, učestvovali su predstavnici organizacija civilnog društva, opština i gradova i lokalnih institucija, koje u fokusu svojih aktivnosti imaju inkluziju Roma, povratnika i drugih marginalizovanih grupa. Cilj radionice je stručna obuka kadrova u pogledu pripreme, apliciranja za sredstava i sprovođenja projekata.
Jedan od osnovnih izvora finansiranja projekata koji u interesu imaju poboljšanje kvaliteta života građana Srbije jesu međunarodne donacije. Prema godišnjim istraživanjima koje sprovodi Ministrastvo za evropske integracije Republike Srbije, u tom pogledu najveći donator je Evropska unija, a najveći bilateralni donator Nemačka. Evropska unija je u periodu od 2010. do 2020.godine u projekte u Srbiji uložila 1,8 milijardi evra. Odmah zatim sledi Nemačka sa 189 milona evra, Sjedinjene Američke Države sa 161 i Ujedinjene nacije sa 141 milion evra.
“Ovaj finansijski potencijal je veoma važan za ekonomski i društveni razvoj Srbije, pre svega u pogledu sоciјаlne zaštite, zapošljavanja i uopšteg poboljšanja položaja najugroženijih društvenih grupa. Program koji sprovodimo sarađuje sa velikim brojem organizacija civilnog društva i lokalnim samoupravama i institucijama. Zato je i u njihovom i u našem interesu da podržimo njihovo osnaživanje,” kaže Marina Babović, projektna menadžerka programa Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji.
“Proces planiranja, izrade i primene projekata je specifičan i zahteva stalno učenje i prilagođavanje novim okolnostima. Ukoliko niste informisani o novitetima, niste konkurentni. Ova radionica je bila veoma informativna i prilagođena svim učesnicima bez obzira na iskustvo. Zato je i meni, posle decenija iskustva u tom poslu, bila više nego korisna,“ kaže Živojin Mitrović, predsednik Upravnog odbora humantiranog udruženja Romsko srce, koje se bavi inkluzijom Roma i poboljšanjem njihovog položaja u društvu. Mitrović dodaje da je prednost radionice “Upravljanje projektnim ciklusom” što zaista pokriva sve faze procesa od ideje do realizacije.
Ovu prednost radionice ističe i Tamara Jovanović iz Romskog medijskog servisa, koja je u projektnoj praksi početnik. “Na radionici smo dobili i opšta saznanja o tome kako funkcioniše projektno finansiranje i realizacija projekta, ali i konkretna uputstva kako da na najbolji način sprovedemo sve faze projektnog ciklusa. Mislim da će za mene ovo biti odlična baza za sticanje iskustva kroz rad sa starijim kolegama,” objašnjava ona.
U radionici su učestvovali i predstavnici Opštine Zvezdara i Gradskog sekretarijata za socijalnu zaštitu Grada Beograda. Prema njihovom mišljenju, tokom radionice su dobili praktične savete i konkretna uputstva za pripremu i realizaciju projekata, koji će im koristiti u radu i doprineti da uspešno realizuju veći broj projekata.
Radionica „Upravljanje projektnim ciklusom“ održana u Beogradu je prva u nizu četiri radionice. Naredne će biti organizovane na regionalnom nivou u južnoj i centralnoj Srbiji i Vojvodini. Radionice se organizuju u okviru programa obuka za osnaživanje kapaciteta pilot gradova i opština u sprovođenju mera u oblastima relevantnim za Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiju za period od 2016. do 2025. godine i Lokalne akcione planove za socijalno uključivanje Roma i Romkinja.