(Beta) – Visoki funkcioneri Demokratske partije socijalista (DPS) na društvenim mrežama pozivaju građane da se priključe protestu koji je planiran u utorak, 8. novembra ispred zgrade skupštine.

Objavu poziva na protest, na Tviteru su danas podelili članovi Predsjedništva DPS-a Jevto Eraković i Ivan Vuković.

„Vreme je da građanska, multietnička, evropska Crna Gora opet digne glavu protiv onih koji našu zemlju i društvo guraju u ambis. Za odbranu državnog dostojanstva, za normalan život, za evropsku budućnost. Svi ispred skupštine u utorak, mirno i demokratski“, napisao je Vuković na Tviteru.

Eraković, koji je i poslanik DPS-a, na Tviteru je pozvao na mirni, dostojanstveni protest „protiv urušavanja, za odbranu države i za Crnu Goru u EU“.

„Ima nas i to dosta“, napisao je Eraković.

DPS je pozvala sinoć putem Tvitera građane na protest ispred skupštine, pod sloganom „Ima nas“, u utorak, 8. novembra od 18 sati.

Nebojša Mrvaljević, izvršni direktor Foruma slobodnih građana „Luča“, saopštio je danas da je ta nevladina organizacija organizator javnog okupljanja koje je prijavljeno ministarstvu unutrašnjih poslova.

Rekao je da žele iskazati protest zbog „urušavanja Ustavom utvrđenih normi“, te da zahtijevaju održavanje vanrednih parlamentarnih izbora, kao i „povlačenje iz procedure predloga Zakona o predsedniku“.

Izmene zakona predložio je Demokratski front (DF), a podržale Demokrate i Građanski pokret URA, premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića, a nakon što je Đukanović odbio da podrži njihovog kandidata za mandatara, poslanika i dugogodišnjeg diplomatu Miodraga Lekića. 

Prema Ustavu Crne Gore, isključiva nadležnost predlaganja mandatara za sastav nove vlade pripada predsedniku države. Ovim izmenama parlamentarna većina želi da taj proces prenese na skupštinu i da otvori put Lekiću da sastavi novu vladu, nakon što je Abazovićeva, u avgustu, izgubila podršku većine.

Ustavom nije predviđeno rešenje u kome se trenutno Crna Gora nalazi, kada je vladi, u ovom slučaju Dritana Abazovića, izglasano nepoverenje u parlamentu, a predsednik države odbija da mandat poveri kandidatu parlamentarne većine.

Partije koje su podržale zakon su ranije saopštile da su zakon predložile i podržale kako bi se izašlo „iz trenutnog ćorsokaka“ i otvorio put Lekiću da sastavi novu vladu.

EU, ambasade SAD-a i Velike Britanije, te zemlje Kvinte izrazile su zabrinutost zbog usvajanja izmena zakona i u odvojenim reagovanjima pozvale političke aktere na dijalog o izlasku iz „potojećeg ćorsokaka“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.